birgün

19° AÇIK

AVRUPA 17.09.2020 15:19

Alarm çalmadı, Başkan görevden alındı

Almanya'da afet ve saldırı durumlarında yurttaşları uyarmak için kullanılan alarm sistemindeki teknik arızalar, Daire Başkanı'nı koltuğundan etti. Tatbikatta yaşanan kimi teknik arızaların faturası İçişleri Bakanlığınca Afet Daire Başkanına kesildi.

Alarm çalmadı, Başkan görevden alındı

GENCAY SÖZÜDOĞRU/ Mülheim an der Ruhr

Geçen hafta sonu Almanya'da ülke çapında alarm sistemlerinin kontrolü amacı için gerçekleştirilen tatbikatta çeşitli aksaklıklar gerçekleşti. Ülke genelinde saat 11:00‘de sirenlerin çalması, radyo ve televizyonlardan bilgilendirici yayınlarının yapılması ve akıllı telefonlar üzerinden yurttaşlara gerekli uyarıların iletilmesi planlanmıştı. Yaşanan aksaklıklar nedeniyle Federal Sivil Koruma ve Afet Yardımı Dairesi Başkanı Christoph Unger görevden alındı.

Cep telefonlarına gitmesi gereken uyarı mesajları planlanandan daha geç ulaştı. Bunun yanı sıra başta Münih olmak üzere birçok şehir de neredeyse sirenler hiç duyulmadı.

Münih şehrinde görevli bir itfaiye erinin aktardığına göre soğuk savaş sonrası birçok siren zaten parça parça yerinden sökülmüştü.

İçişleri Bakanı Seehifer, yapılan tatbikatı 'fiyasko' olarak değerlendirdi Federal Sivil Koruma ve Afet Yardımı Dairesi Başkanı Christoph Unger'in görevden alınması kararını kendisinin aldığını açıkladı.

Yeşiller ve Liberal Demokrat partileri tatbikatın tekrarlanmasını talep ederken, konuya ilişkin Twitter hesabından mizahi paylaşım yapan İşitme Engelliler Derneği, "Şey, biz hiçbir şey duymadık" dedi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız