birgün

28° PARÇALI BULUTLU

BİRGÜN EGE 08.07.2020 06:51

Alaşehir’de İzmir rüzgârı

Alaşehir’de İzmir rüzgârı

■ BirGün/İZMİR

İzmir Büyükşehir Belediyesi Manisa Alaşehir’de Tariş Üzüm Tarım Satış Kooperatifleri Birliği ile 80 ton kuru üzüm alımı için sözleşme imzaladı.

İmza törenin katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, pandemi sürecinde tarımın öneminin bir kez daha ortaya çıktığını söyleyerek, “Bu büyük salgının tahribatı, birbirimize sahip çıkarsak azalıyor. Bu süreçte kendi kendine yeten bir ekonomiye sahip olmanın ne kadar önemli olduğunu anladık” dedi.
Soyer, yanlış tarım politikaları nedeniyle dışarıya mahkûm bir ülke gelindiğini ifade etti:

“Başka bir tarım mümkün diyoruz. Şu anda bile Salihli, Turgutlu, Alaşehir, Gediz ve Menemen ovalarında Türkiye’deki tarım üretiminin yüzde 10’u yapılıyor. Üzüm bağcılığında ise bu rakam yüzde 16’ya çıkıyor. Bu kadar bereketli topraklardayız. ‘Başka Bir Tarım Mümkün’ derken üç temel çözüm getirdik. Birincisi yerli tohuma sahip çıkacağız. İkincisi küçük üretici mutlaka kooperatif çatısı altında buluşacak. Üçüncüsü ürünü işleyerek katma değerini artıracağız. Üreticinin emeğinin karşılığını aldığı bir tarım mümkün. Köylümüzün çocukları ‘Ben de babam gibi çiftçi olmak istiyorum’ diyeceği güne kadar elimizden gelen her şeyi yapmaya devam edeceğiz.


Alaşehir Belediye Başkanı Ahmet Öküzcüoğlu, belediyenin çalışmalarıyla Alaşehir çiftçisinin ufkunun açıldığını dile getirdi. Tariş Üzüm Birliği Genel Müdürü Yurtcan Biryol, Alaşehir’in üzümün başkenti olduğunu kaydetti: “Çok önemli bir aşamadayız. Yükselişin lokomotifi Alaşehir’dir. Bu üzüm alım sözleşmesi üzümümüzün iç piyasada tanıtılmasında da önemli rol oynayacaktır” dedi.

Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay ise “Karşıyaka’nın kardeş şehri olan Alaşehir’in bir sosyal tesis daha kazanmasından mutluyuz. Tesisin Karşıyaka adını taşıması hem kişisel hem kurumsal hem de Karşıyaka adına gurur veriyor. Alaşehir ve Karşıyaka arasındaki bağ hayatın her alanında sürecek” dedi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız