birgün

8° PARÇALI BULUTLU

EKONOMİ 09.11.2020 07:28

Albayrak'ın istifasının ardından dolar haftaya düşüşle başladı

Hafta içinde tarihi zirve olan 8,58'i test eden ve haftayı 8,52'den kapatan dolar/TL, hafta sonu TCMB Başkanı Murat Uysal'ın yerine Naci Ağbal'ın getirilmesi ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın istifasını açıklaması sonrasında 8,20'ye kadar geriledi. Avro/TL ise 10 liranın altına indi. Türk lirası, Albayrak'ın istifasının ardından değer kazanmaya başladı.

Albayrak'ın istifasının ardından dolar haftaya düşüşle başladı

Türk lirası varlıklar, yeni bir haftaya daha oldukça hareketli bir gündemle başlıyor. ABD başkanlığına Joe Biden’ın seçilmesi, Merkez Bankası başkanlığına Naci Ağbal’ın atanması ve son olarak da Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifa paylaşımı, fiyatlamalarda rol oynayacak.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın sağlık koşullarını gerekçe göstererek istifa etmesinin ardından henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Yaşanan iki kritik gelişme sonrasında dolar, Türk Lirası karşısında sert geriledi. Yeni haftaya 8,35 TL seviyesinde başlayan dolar, 8.20'ye kadar geriledi. Gece boyunca en düşük seviye olarak 8,3455'i gören kur sabah 07:10 itibarıyla 8,3553'ten el değiştiriyordu.

Geçtiğimiz haftayı 10,1264'ten kapatan avro/TL ise 10 liranın altına geriledi. 9,9230'a kadar çekilen avro/TL saat 07:10 itibarıyla 9,9441 seviyelerindeydi. Saat 10:20 itibariyle 9,76 seviyesine geriledi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol