birgün

19° PARÇALI BULUTLU

EKONOMİ 07.04.2020 19:01

Albayrak: Ücretsiz izne çıkarılanlar için maaş desteği başlatacağız

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, koronavirüs salgınına yönelik alınan tedbirlere ilişkin açıklamarda bulundu. Albayrak, ücretsiz izne çıkarılan yurttaşlara maaş desteği sunulacağını açıkladı

Albayrak: Ücretsiz izne çıkarılanlar için maaş desteği başlatacağız

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, koronavirüs salgınına yönelik alınan ekonomik tedbirlere ilişkin açıklamalarda bulundu. Ücretsiz izne çıkarılan yurttaşlarla ilgili de konuşan Albayrak, "Ücretsiz izne çıkarılan vatandaşlarımız merak etmesin, onlar için de maaş desteği başlatacağız" dedi.

Albayrak ayrıca, geliri 5 bin liranın altında olan yurttaşlara verilecek temel ihtiyaç desteğine bu hafta başlanacağını bildirdi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, koronavirüs salgınının ardından alınan önlemlere ilişkin sosyal medya hesabı Twitter'dan yaptığı açıklamada, “Covid-19 salgının ekonomiyle mücadele kapsamında attığımız adımları sizlerle düzenli olarak paylaşma arzusundayız. Bir hafta arayla iki G-20 Hazine Bakanları toplantısı gerçekleştirdik. Toplantılardan şu sonuç çıktı. Dünyadaki küresel ekosistemdeki tüm bu süreçlerde ülkeler arasındaki ticarete ve bunun ilişkilere zarar vermeden bu krizden çıkışın yollarının aranması gerektiği, ülkeler salgının ekonomilerine, küresel ticarete, diplomasiye, uluslararası ilişkilere verebileceği zararların önüne geçmek için dayanışmayla çalışma kararı aldı.

Dayanışma içinde hareket eden sosyal yapısını, ekonomisini, sistemlerini ayakta tutabilen ülkeler tüm bu süreçlerden en kazançlı çıkacak ülkeler olacak. Bu dayanışmayı gösteremeyenler ise uzun süre altından kalkmak için uğraşacakları çok ciddi bir tabloyla karşı karşıya kalacaklar. Hamdolsun salgına karşı önlemleri erkenden almanın yanında dünyaya da bu sürecin ilacı olan birliği, beraberliği, dayanışmayı en erken gösteren ülke olduk ve kenetlendik. Bizim birinci önceliğimiz hiçbir vatandaşımızın işini kaybetmemek için mücadele sürdürüyoruz” dedi.


'ÜCRETSİZ İZNE ÇIKARILANLAR İÇİN MAAŞ DESTEĞİ BAŞLATILACAK'

“Sanayicimizi, esnafımızı, KOBİ'lerimizi korumak adına gereken bütün tedbirleri alıyoruz” diyerek konuşmasını sürdüren Bakan Albayrak, ”Vatandaşlarımızın gelirlerini güvence altına alma, kayıplarını telafi etmek için neler yapabiliriz bu manada canla başla çalışıyoruz. Bu kapsamda dar gelirli 2.1 milyon ailelerimiz için nakdi yardım yapacağımızı açıklamıştık. Yeni çalışmalar neticesinde inşallah bu süreçten etkilenen yaklaşık 2.3 milyon aileye daha, bu noktada çalışma bakanlığımız çok ciddi ve yoğun bir çalışma yürütüyor. Toplam 4.4 milyon ailemize nakdi yardım sağlamış olacağız. Esnafımız için mücbir sebep kapsamına giren firmalarımız ve kobilerimiz için, vergi ve SGK ödemelerini ertelemiştik. Ayrıca dükkanını kapatan ya da işleri yavaşlayan esnafımıza kısa çalışma ödeneği sağlayacağımızı belirtmiş, esnafımızın yanında çalışanlarının maaşının büyük bir kısmı ödeyeceğimizi ifade etmiştik. Bu süreç kısa çalışma ödeneğine başvuran esnaflarımızın yanı sıra, buna başvuru yapamayan esnaflarımızın içinde ücretsiz izne çıkarılan vatandaşlarımız oldu. Ücretsiz izne çıkartılan vatandaşlarımızda merak etmesin onlar içinde inşallah maaş desteğini başlatacağız” diye konuştu.

'23 BİN FİRMAYA 20 MİLYAR LİRALIK TAHSİSTE BULUNDUK'

Düşük maliyetli esnaf finansman desteğinin devreye girdiğini belirten Bakan Albayrak, “Halkbank aracılığıyla hazine destekli düşük maliyetli esnaf destek finansmanı devreye girdi. Pazartesi itibariyle 180 binin üzerinde esnafımız bu destek için yaklaşık 46 bin esnafımızla paraf, ticari kartı için başvuru yapabiliyor. Şu ana kadar 55 binden fazla esnafımıza ki bunun 48 bini ilk defa bu destekten faydalanacak olan esnafımız olacak. 25 bin lire finansman sağlandı dün itibariyle.

Bunun yanında 30 binden fazla esnafımıza 25 bin lira limitli ticari kart sağlandı. Bu vesileyle dün itibariyle toplamda 2 milyar liradan fazla finansman desteğini esnafımıza kullandırmış olduk. Yine kobilerimiz için işe devam desteğini devreye almıştık. Dün itibariyle yaklaşık 51 bin 651 firmamız işe devam desteğine başvuru yaptı. Pazartesi günü itibariyle yaklaşık 23 bin firmaya 20 milyar liralık tahsiste bulunduk. Bu firmaların yüzde 96’sını kobilerimiz oluşturuyor. Kullandırımlarımız bu hafta başladı, dün itibariyle 2.8 milyar liralık finansman kobilerimizin hesaplarına geçti” şeklinde konuştu.

TEMEL İHTİYAÇ ÖDEMELERİ

“5 bin liranın altında geliri olan vatandaşlarımız için 10 bin liraya kadar çok düşük maliyetli temel ihtiyaç desteği devreye alındı” diyerek konuşmasına devam eden Bakan Albayrak, ”Bu manada dün manada 3,7 milyon vatandaşımız başvuruda bulundu. Bu kapsamda da ödemeleri bu hafta itibariyle başlıyoruz. Burada tüm bu paketlerin kapsamında temel ilkemiz maksimum hız, minumum koşul şartıyla hareket etmek. Bu gün bankacılık tarihinde olmadığı kadar yoğun fedakarca bir mesai ortaya koyan 3 kamu bankamızın on binlerce şubelerde, merkezde çalışan fedakar çalışanlarına teşekkür etmek istiyorum. Haftaiçi haftasonu bu taleplerimizi şirketlerimizin, vatandaşlarımızın taleplerini gerçekleştirmek için yoğun bir çalışma ortaya koyuyorlar. Bu tahsisler, bu süreç bu haftadan itibaren daha da hızlanarak devam edecek” diye konuştu.


'BU BİR MİLLİ MÜCADELE'

Özel bankalarında salgınla mücadele görmek istediğini belirten Bakan Albayrak, “Vatandaşlarımızın, esnafımızın, kobilerimizin tüm taleplerini ekiplerimizle anlık takip ediyoruz. çağrı merkezi, sosyal medyada devreye alınan takip hesapları ve bakanlığımız bünyesindeki ekiplerimizle tüm talepleri anlık takip ediyor, muhataplarından bilgi alıyor ve vatandaşlarımıza dönüş yapıyoruz. Sadece son 1 haftalık süreçte 10 bine yakın şikayet ve talebi inceledik, tek tek dönüş sağladık. Kamu bankalarımızın genel müdürleri ve yardımcıları her gün televizyonlarda vatandaşlarımızın sorularını yanıtlıyor. En doğru bilgileri birinci elden en şeffaf şekilde sağlıyor. Çünkü bilgi kirliliğinin haltsafhada olduğu bir dönemden geçiyoruz. Dolayısıyla doğru bilgi birinci elden dinlemek ulaşmak çok büyük önem arz ediyor. bizde bu boşluğu bırakmamak için sahada iletişimi kurguluyoruz. Bu salgının ekonomiye etkileri olacaksa, burada ekonomiyi ve piyasaları bu salgından koruyacak, mücadelede özel bankaları da görmek arzusundayız. Bu bir milli mücadele” dedi.

İHA


Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız