birgün

29° PARÇALI AZ BULUTLU

Aldığı ihale bedeli vergiden istisna tutuldu: Kalyon’a milyarlık kıyak

22 Ağustos’ta ATV, Ahaber, Sabah’ın sahibi Kalyon İnşaat, Bursa Yenişehir Demiryolu Hattı yapım işini 9 milyar 449 milyon lira karşılığıyla aldı. Dün yayımlanan Resmi Gazete’de ise ihale bedeli kadar tutarın vergiden istisna tutulduğu ortaya çıktı.

EKONOMİ 10.10.2020 10:56
Aldığı ihale bedeli vergiden istisna tutuldu: Kalyon’a milyarlık kıyak
Abone Ol google-news

Ozan GÜNDOĞU

Yaklaşık bir buçuk ay önce 22 Ağustos 2020’de “Bandırma-Bursa-Yenişehir-Osmaneli Yüksek Standartlı Demiryolu Hattı” ihalesi yapıldı. İhale “açık” usulle yapılmadı, 21/B kapsamında 5 şirket davet edildi. Dev ihaleyi alması için çağırılan şirketler ise tanıdıktı; Kolin - Yapı Merkezi Ortaklığı, Limak İnşaat – Heitcap Ortaklığı, Özaltın İnşaat, IC İçtaş ve Kalyon İnşaat…

Davetliler içinde en makul teklif Kalyon İnşaat tarafından sunuldu ve böylece dev demiryolu ihalesinin yapım işi Kalyon İnşaat’a verildi. Bu kapsamda şirkete kamunun ödeyeceği toplam tutar, şirketin verdiği teklif olan 9 milyar 449 milyon TL oldu. Ancak ihale 21/B usulüyle yapıldığı için sadece davetli 5 firma ihaleye girebildi. Bu 5 firmanın ise başka bir çok projede birbirleriyle ortaklıkları bulunuyor.

Dün ise Resmi Gazete’de Ticaret Bakanlığı tarafından eylül ayına ilişkin vergi, resim, harç istisnası belgelerinin listesi yayımlandı. Böylece o aya ilişkin hangi şirketin ne büyüklükte gelirinin vergiden istisna tutulduğu ortaya çıktı. En büyük istisna açık ara farkla Kalyon İnşaat’a verildi. Öte yandan şirkete verilen istisna tutarının tam olarak “Bandırma-Bursa-Yenişehir-Osmaneli Demiryolu Hattı” yapım bedeli olan 9 milyar 449 milyon TL olması dikkat çekiyor.

ATV-SABAH'IN SAHİBİ

Böylesi bir “kıyak” Kalyon İnşaat’ın kim olduğu sorusunu da beraberinde getiriyor. Şirket 2014’ten beri ATV, Sabah ve Ahaber’i bünyesinde taşıyan Turkuvaz Medya’nın yüzde 75’inin sahibi. Geri kalan yüzde 25 ise AKP Türkiye’sinin en yakın müttefiki Katar’a ait. Yani Kalyon İnşaat ülkenin kamu ihalelerinde adı en çok geçen firmalarından biri olmakla kalmıyor aynı zaman da medya grubunda Katar’la birlikte düzenli olarak AKP propagandası yapıyor. Şirketin sahibi olan Orhan Cemal Kalyoncu ile AKP lideri Tayyip Erdoğan arasından da deyim yerindeyse su sızmıyor. Orhan Cemal Kalyoncu’nun 2014’te evlenen oğlu Ömer Faruk Kalyoncu’nun da, 2019’da evlenen yeğeni Haluk Kalyoncu’nun da nikah şahidi Tayyip Erdoğan. Haluk Kalyoncu’nun 1 yıllık eşi Yelda Demirören ise KanalD, CNNTurk, Hürriyet ve Millyet’in de sahibi olan Yıldırım Demirören’in kızı. Böylece dev bir medya imparatorluğu AKP’nin doğrudan kontrolüne geçerken, partinin propagandasının bedeli kaymaklı kamu ihaleleriyle ödeniyor. Vergi istisnaları da cabası.

21/B USULÜNÜN ABONESİ

Kalyon İnşaat’ın aldığı büyük ihalelerin hemen hepsi 21/B usulüyle yapılıyor. Bu kapsamda şirketin aldığı bazı ihaleler arasında Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı, Taksim Yayalaştırma Projesi, Bakırköy Adalet Sarayı, Mecidiyeköy Metrobüs İhalesi, İstanbul 3’üncü Havalimanı Projesi, Başakşehir Stadı ve Çanakkale-Ayancık Yolu ile KKTC Su Temin Projesi gibi çok sayıda proje bulunuyor.

TARİKAT SERMAYESİNİN MERKEZİNDE

Öte yandan şirketin sahiplerinin arası sadece kamu ihaleleriyle değil aynı zamanda İslamcı çevrelerle de arası iyi. Böylece tarikat ve ticaret ayağı örülmüş oluyor. Örneğin şirketin 2008 yılında vefat eden patronu Hasan Kalyoncu aynı zamanda İslamcı Birlik Vakfı’nın da kuruluşunda yer alıyor. Aynı zamanda “Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı’nın” da (TGTV) kurucularından olan Kalyoncu, Vakfın ilk başkanı olan eski TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın da yardımcılığını üstleniyor. TGTV’nin üyeleri ise İslamcı vakıflardan geçilmiyor. Ensar Vakfı’ndan, Tayyip Erdoğan’ın kurucusu olduğu Birlik Vakfı’na, İlim Yayma Cemiyet’inden, Deniz Feneri Derneği’ne, Abdülkadir Geylani Eğitim ve Kültür Vakfı’ndan, TÜRGEV’e kadar bir çok İslamcı vakıf Hasan Kalyoncu’nun kurucusu olduğu TGTV’nin üyelerinden.

Tarikat ve ticaret ayağı siyaseti takip ediyor. Kalyoncular her ne kadar siyasetle doğrudan bağ kurmasa da kendileri AKP’yi finanse eden önemli sermaye gruplarından birisi. Üstelik şirketin siyasete ilgisi AKP ile başlamıyor. Örneğin Hasan Kalyoncu’nun kardeşi Cemal Kalyoncu, aynı zamanda eski Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın kardeşi Korkut Özal’ın iş ortağı. Korkut Özal ise aynı zamanda Suudi banka Albaraka Türk’ün kurucularından. Milli Görüş hareketinin destekçilerinden olan Hasan Kalyoncu Refah-Yol Hükümeti kurulmadan önce Necmettin Erbakan ile Mesut Yılmaz'ı biraraya getiren isim olarak tanındı. Kalyoncu, RP ile ANAP arasındaki hükümet görüşmeleri çıkmaza girdiğinde Yılmaz ile Erbakan'ı, kiracısı Abdülkadir Aksu'nun evinde gizlice buluşturduğu da basına yansıyan iddialardan oldu.

aldigi-ihale-bedeli-vergiden-istisna-tutuldu-kalyon-a-milyarlik-kiyak-790892-1.

İNŞAATTA VE TURİZMDE PATRONA KIYAK İŞÇİYE ÜCRETSİZ İZİN

Resmi Gazete’de yayımlanan listeye göre çoğu inşaat sektöründeki 100’e yakın şirket ve bu şirketlerin yürüttüğü 128 projeye vergi istisnası getirildi. Şirketlerin patronları böylece yürüttükleri projelerden elde ettikleri gelir için vergi ödemeyecek. Öte yandan bu projelerde çalışan ücretli personel vergi ödemeye devam edecek. Vergi istisnası kapsamına alından şirketler içinde pandemiyle beraber hisse satacağı dedikoduları çıkan THY ve AKP MKYK üyesi Ethem Sancak’ın sahibi olduğu BMC de bulunuyor. En çok vergi istisnası uygulanan ilk 10 şirket ve istisna tutarları aşağıdaki gibi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol