birgün

0° HAFİF KAR YAĞIŞLI

ALES sonuçları açıklandı

ÖSYM, 20 Kasım’da yapılan ALES/3’ün sonuçları açıkladı. Adaylar, sınav sonuçlarına ÖSYM'nin internet sitesinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleri ile erişebiliyor.

EĞİTİM 09.12.2022 10:18
ALES sonuçları açıklandı
Abone Ol google-news

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), 20 Kasım 2022 tarihinde uygulanan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2022-ALES/3) sonuçlarını ve aday cevapları ile soruların doğru cevaplarını paylaştı.

ÖSYM, ALES sonuçlarının saat 10.00'dan itibaren adayların erişimine açıldığını, adayların cevap kağıdı ve doğru cevaplarının ise saat 10.15'ten itibaren erişime açıldığını duyurdu.

ÖSYM tarafından aday cevapları ve doğru cevaplara ilişkin yapılan açıklamada, şunlara yer verildi:

"Adaylar, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr adresine T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleri ile giriş yapıp ilgili sınavı ve “Cevap Kâğıdı Görüntüleme” ekranını seçerek sınavda kullandıkları cevap kâğıdı görüntüsünü, işaretlemelerini, işaretlemelerinin optik okuyucularla okunması sonucu elde edilen cevaplarını ve doğru cevapları görebilecektir. Ayrıca adaylar, aday cevaplarının ve cevap anahtarının yayınlandığı form üzerindeki soru numaralarını tıkladıklarında, her soru için açılan yeni pencerede soru kökünü, cevap seçeneklerini ve sorunun doğru cevabı ile ilgili soruya kendilerinin vermiş olduğu cevabı görebilecektir. Sorular, adayın sınavda kullandığı kitapçığın soru ve seçenek diziliminde görüntülenmektedir. İlgili sayfada, adayların testlerdeki toplam doğru, yanlış ve boş cevap sayıları ile birlikte ham puanları da gösterilmektedir."

ÖSYM’nin ALES sonuçlarına ilişkin duyurusu ise şöyle:

“Adaylar, sınav sonuçlarına 09 Aralık 2022 tarihinde saat 10.00’dan itibaren ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleri ile erişebilecektir."

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun