birgün

25° AZ BULUTLU

YEŞİL BİRGÜN 29.05.2020 07:56

Alev almadan önlem alalım

Bu ay yaşanan sıcaklık rekorlarına dikkat çeken Prof. Dr. Tolunay iklim krizinin orman yangınlarını artırdığını belirtti. Yılda 8 bin hektarlık ormanlık alanın yangınlar nedeniyle kül olduğunu ifade eden Prof. Dr. Tolunay, “28 bin hektarlık alanda da ormancılık dışı faaliyetlere izin veriliyor” dedi

Alev almadan önlem alalım

GÖKAY BAŞCAN

Hava sıcaklarının yükselmesiyle birlikte artan orman yangınları doğayı tehdit etmeyi sürdürüyor. Özellikle geçen günlerde Akdeniz ve Ege’de başlayan orman yangınları, önümüzdeki günlerde yaşanabilecek felaketlerin habercisi niteliğinde. Orman Bakanlığı’nın yangınla mücadele politikasının yanlış olduğunu belirten İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Orman Fakültesi Toprak İlmi ve Ekoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğanay Tolunay, “Yangından sonra en kısa sürede müdahale etmek gibi bir strateji izleniyor. Bunun yerine yangın çıkmadan önce yangın çıkış sebeplerini tespit ederek azaltmaya yönelik stratejiler izlenmesi gerekiyor” dedi.

Ülkede çıkan orman yangınlarının yüzde 90’ı insan kaynaklı, yüzde 10’u ise doğal sebeplerden çıktığını belirten Tolunay, ormanla iç içe olan fındık, çay, zeytin gibi bahçelerde yapılan temizliğin yanı sıra pikniklerde yakılan ateşlerin çıkan yangınlarda büyük büyük rol oynadığını ifade etti.

SANTRALLAR DA YANGIN NEDENİalev-almadan-onlem-alalim-737137-1.

Orman alanlarında yapılan elektrik santrallarında yangınlara neden olduğunu ifade eden Tolunay “Özellikle son yıllarda ormanlık alanlarda çok sayıda elektrik santrallarına izin verildi. Rüzgâr ve hidroelektrik santralların bulunduğu bölgelerde tellerin birbirine çarpması sonucu bir çok yangın çıktı. Yine ormanlık alanlarda kurulan baz istasyonlarda ve maden tesislerinde yangınlar çıkıyor” diye konuştu.

RANT İÇİN YAKMANIZA BİLE GEREK YOK

Rant uğruna birçok bölgenin özellikle yakıldığı iddialarına ilişkin konuşan Tolunay, yanan bir orman alanının başka bir kullanıma açılmasının mümkün olmadığını, zaten orman alanına tesis yapmak için yakılmasına gerek olmadığını belirtti. Ülkede 22,6 milyon hektar ormanlık alanın bulunduğunu belirten Tolunay “İstediğiniz alana istediğiniz tesisi yapabilirsiniz. Bunun için ormanlık alanın turizm bölgesi ilan edilmesi ya da madencilik faaliyeti alanı izni almanız yeterli. İstediğiniz kadar ağaç kesme izni alabilirsiniz, bunun için yakmanıza gerek yok” diye konuştu.

ORMANLAR SADECE YANGINLA BOĞUŞMUYOR

Büyük tehlikenin yangınların yanı sıra ormanlık alanlarda izin verilen madencilik ve enerji santralları faaliyetleri olduğunu belirten Tolunay, yangınlardan yılda 8 bin hektarlık ormanlık alan kül olurken, 28 bin hektarlık alanda ormancılık dışı faaliyet izin verildiğini belirtti. Tolunay, “Yanan ormanları birkaç yıl içerisinde tekrar orman haline getiriliyor. Ancak orman dışına verilen alanlar hiçbir zaman orman haline dönemiyor” dedi.

İklim krizinin yangınları tetiklediğini ve önümüzdeki yıllarda büyük yangınların çıkma ihtimalinin yüksek olduğunu ifade eden Tolunay, “Dünyada yakın zamanda çıkan yangınların en büyük nedeni iklim krizi. Ülkede de daha 10 gün önce mayıs ayının rekorları kırıldı. Artan sıcaklıklar riski artırıyor” diye konuştu.

AĞAÇLANDIRMA İÇİN BASKI YAPILMAMALI

Yangın sonrası ağaçlandırma için kamuoyu baskısı oluşturmanın yanlış olduğu konusunda uyaran Tolunay, başka ormanlardan getirilen fidanların ormanın doğallığını bozacağını, doğrusunun çevre ormanlardan gelen tohumların yanan arazilere serpiştirilerek alanın korunması gerektiğine vurgu yaptı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız