Bursa Barosu, Bursa'nın Osmangazi İlçesi'nde Aleviler ve Alevilik hakkında nefret söyleminde bulunduğu gerekçesiyle Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Mehtap Cengiz hakkında suç duyurusunda bulundu.

Alevileri hedef alan öğretmen hakkında suç duyurusu

Bursa Barosu, Osmangazi İlçesi'nde Hürriyet Anadolu Lisesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Mehtap Cengiz'in 10-G sınıfında ders esnasında, Alevi inancına, kültürüne yönelik aşağılayıcı ve ayrımcı ifadeler kullanarak nefret söyleminde bulunduğu gerekçesiyle hakkında suç duyurusunda bulundu.

Mehtap Cengiz'in 10-G sınıfında ders esnasında, “Ben Alevilerin gittikleri yolun yanlış olduğunu düşünüyorum. Çoğu Alevi ailede çocuğun kimden olduğu belli değildir. Alevilerin Hz. Ali’yi Hz. Muhammed’in yerine koydukları, çoğu Alevinin ahlaki açıdan bozuklukları bulunduğu, bir erkek ile kız öğrencinin ders dışında konuşmasının da zina olduğu” gibi sözler kullandığı iddia edildi.

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ DE SORUŞTURMA BAŞLATTI

Cengiz’in nefret söyleminde bulunduğu, öğrenci K.G.'in babası S.G. ve babaannesi Y.G. tarafından Bursa Barosu Başkanlığı'na dilekçeyle bildirildi.

Bursa Barosu adına avukat Kemal Özgür Yetkin'in yazdığı dilekçede, öğretmenin, “Ben Alevilerin gittikleri yolun yanlış olduğunu düşünüyorum. Çoğu Alevi ailede çocuğun kimden olduğu belli değildir. Alevilerin Hz. Ali'yi Hz. Peygamberimizin yerine koyduklarını, çoğu Alevinin ahlaki açıdan bozuklukları bulunduğunu, bir erkek ile kız öğrencinin ders dışında konuşmasının da zina olduğuna” ilişkin Alevi inancına, kültürüne yönelik aşağılayıcı ve ayrımcı ifadelerle nefret söyleminde bulunduğu belirtildi.

Bursa'daki Alevi örgütleri Bursa Valisi ile görüşerek öğretmenin görevden alınmasını isterken, Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün öğretmen hakkında soruşturma başlattığı öğrenildi.

“BU BİR İNSANLIK SUÇUDUR”

Nefret söylemiyle ilgili konuşan Bursa Barosu İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Av. Kemal Özgür Yetkin, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bu insanlık suçudur. Söylemin, Türk Ceza Kanunu'nun 216. maddesinde düzenlenen, halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama suçu oluşmuştur. Ayrıca bu durum laikliğe de aykırıdır. Nefret söyleminde bulunan bir eğitimcinin eğitim faaliyetlerine devam etmesi kabul edilemez. Başka bir okula tayin edilmesini de kabul etmiyoruz. Çünkü gittiği yerde de bu zararlı düşüncelerini yaymasına neden olacaktır. Soruşturmanın selameti açısından derhal açığa alınmasını talep ediyoruz. Ayrıca bu zihinde bu nefret söylemine devam ediyorsa eğitimcilik yapmaması gerekir. Bursa Barosu İnsan Hakları Komisyonu olarak nefret söylemlerinin cezasız kalmaması için mücadele edeceğiz."