Google Play Store
App Store
Alevileri tehdit eden akademisyen hakkında soru önergesi verildi

CHP İnsan ve Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Zeynep Altıok, Muş Alpaslan Üniversitesi’nde bulunan ve Marmara Üniversitesi’nde doktora yaptığı, ders verdiği bilinen Abdulkadir Şen'in, Alevi-Bektaşi toplumunu alenen hedef gösteren resmi Twitter hesabından attığı tweetlere ilişkin yazılı soru önergesi verdi.

alevileri-tehdit-eden-akademisyen-hakkinda-soru-onergesi-verildi-221663-1.
CHP İzmir Milletvekili Zeynep Altıok

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından yazılı olarak yanıtlanmasının istendiği soru önergesi şu şekilde:

12 Aralık 2016 Pazartesi’yi 13 Aralık 2016 Salı gününe bağlayan gece yarısı kadrosu Muş Alpaslan Üniversitesi’nde bulunan ve Marmara Üniversitesi’nde doktora yaptığı, ders verdiği anlaşılan Abdulkadir Şen resmi Twitter hesabından aşağıda yer alan tweetleri atmıştır.

  • Suriye direnişi başarısız olursa Anadolu’da Şah İsmail’in mezhepçi vahşileriyle yaşanacak. Herkes hesabını buna göre yapsın. 13.12.2016 - 01:34,
  • Ey Halep’te çocukları, kadınları, sivilleri, sivilleri korkakça bombalayan rejimi savunan mezhepçiler: Sizi bu coğrafyada yeni Malazgirtler bekliyor. Bu coğrafyanın her köşesinde yeni Malazgirt yaşanacak. Şah İsmail’in bağnaz mezhepçi piçleri hesap verecek. Şahlaştınız Yavuzlaşacağız.” 13.12.2016 - 01:44,
  • “Cem Evi, Ali, insana saygı, Madımak, hoşgörü diyen ne kadar namussuz mezhepçi varsa Halep’te katillerler beraber. Lanetliler topluluğu…” 13.12.2016 01:50 (Yazım yanlışları kendisine aittir.)

Türk Ceza Kanunu’nun 216 maddesi: (1) Halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik eden kimse, bu nedenle kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıkması halinde, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. (2) Halkın bir kesimini, sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılayan kişi, altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. (3) Halkın bir kesiminin benimsediği dinî değerleri alenen aşağılayan kişi, fiilin kamu barışını bozmaya elverişli olması hâlinde, altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır der. Yukarıda görüldüğü üzere devlet üniversitesinde akademisyenlik yapan, televizyon programlarının canlı yayınlarına katılan Abdulkadir Şen adlı kişi açık kaynaklarda yüzbinlerce insana alenen katliam çağrısında bulunmakta, iç savaş çığırtkanlığı yapmaktadır. Dünden bugüne Abdulkadir Şen benzeri katliam, çatışma, iç savaş çığırtkanlarının eserleri geride kalan yüzlerce öldürülmüş insanla Çorum, Maraş, Sivas, Gazi katliamlarıdır. Alevi toplumunun bu denli rahat tehdit edilmesi, hedef gösterilmesi, Halep’in sorumlusuymuş gibi ilan edilmesi her şeyden öte bu zor günlerde iç barışımıza yönelik suikast girişimidir.

Bu çerçevede;

  1. Abdulkadir Şen isimli şahsın geçmişte El-Kaide üyeliğinden gözaltına alındığı, tutuklandığı iddiaları vardır. Bu iddialar doğru mudur? El-Kaide üyeliğinden gözaltına alınmış mıdır? Tutuklanmış mıdır? Hakkında yürüyen bir adli soruşturma var mıdır?
  2. El-Kaide üyeliğinden gözaltına alındığı ve tutuklandığı doğru ise böyle bir kimsenin Marmara Üniversitesi gibi köklü bir üniversitede akademisyenlik yaptığı doğru mudur?
  3. Muş Alpaslan Üniversitesi, Alevi-Bektaşi toplumunu alenen hedef gösteren Abdulkadir Şen hakkında idari soruşturma başlatmış mıdır? Başlatıldıysa sonucu nedir?
  4. El-Kaide’den gözaltında alındığı ve tutuklandığı iddia edilen, canlı yayınlarda ve sosyal medyada Alevi toplumunun katledilmesi için çağrılarda bulunan Abdülkadir Şen’i üniversitede tutmaya devam edecek misiniz? Abdulkadir Şen’i üniversiteden uzaklaştıracak mısınız? Hakkında suç duyurusunda bulunacak mısınız?
  5. Üniversitelerde El-Kaide üyeliği, bağlantısı iddiasıyla gözaltına alınmış, sorgulanmış, serbest kalıp tekrar üniversiteye dönen akademik personel sayısı kaçtır? Bu isimler kimlerdir?
  6. İstanbul Gaspıralı İlköğretim Okulu öğretmeni Aydın Erekmen, ilkokul çocuklarının eline idam ipi vererek “Ya devlet başa, ya kuzgun leşe… Başkaaaan…! Adalet istiyoruz” ifadelerini paylaşmıştır. Sosyal medyada çokça tepki toplayan bu paylaşımla ilgili öğretmenlik yapma ehliyetine sahip olmadığı açıkça görülen Aydın Erekmen hakkında soruşturma başlatılmış mıdır? Soruşturma süresince DMK 137 gereğince açığa alınmış mıdır? Alınmadıysa gerekçesi nedir?

Ne olmuştu?

Muş Alparslan Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olan ve Marmara Üniversitesi’nde doktora yapan Şen tehditler ve hakaretler savurduğu tweetlerinin ardından gelen tepkiler üzerine Twitter hesabını kapattı. Muş Alparslan Üniversitesi'nden yapılan açıklamada ise öğretim elemanı olan Şen'in açığa alındığı duyuruldu.

Şahlaştınız Yavuzlaşacağız

Şen, büyük tepki çeken tweetlerinde şöyle dedi: “Cemevi, Ali, insana saygı, Madımak, hoşgörü diyen ne kadar namussuz mezhepçi varsa Halep’te katillerle beraber. Lanetliler topluluğu...”, “Ey Halep’te çocukları, kadınları, sivilleri korkakça bombalayan rejimi savunan mezhepçiler: Sizi bu coğrafyada yeni Malazgirtler bekliyor”, “Bu coğrafyanın her köşesinde bir Malazgirt yaşanacak. Şah İsmail’in bağnaz mezhepçi piçleri hesap verecek. Şahlaştınız Yavuzlaşacağız”, “Suriye direnişi başarısız olursa savaş Anadolu’da Şahİismail’in mezhepçi vahşileriyle yaşanacak. Herkes hesabını buna göre yapsın”, “Herkes Rus konsolosluğuna gitsin, Ben de oradayım. Mecusi İran’ı ise asla unutmayın. Bu katliam Caferi/Şii haçlı ortaklığı ile yapıldı.”