birgün

15° HAFİF YAĞMUR

Aleviliğe ‘bozuk zihniyet’ diyen MEB onaylı kitap ülke genelinde dağıtıldı

Kayseri'de ortaya çıkan skandala göre tüm yurtta öğretmenlerin sene sonu seminer çalışmalarında tartışılması için gönderilen kitapta Alevilik ile ilgili ayrımcı ifadeler yer alıyor.

GÜNCEL 24.06.2016 18:06
Aleviliğe ‘bozuk zihniyet’ diyen MEB onaylı kitap ülke genelinde dağıtıldı
Abone Ol google-news

BURAK ABATAY / @abatayburak

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nün tavsiyesiyle, tüm yurtta öğretmenlerin sene sonu seminer çalışmaları döneminde okutulup tartışılması için gönderilen kitap Alevilik ve karma eğitim ile ilgili skandal ifadelere sahip.

Nurettin Topçu isimli yazara ait olan "Maarif Davası" isimli kitapta Alevilik 'bozuk zihniyet' olarak tanımlanırken karma eğitime karşı tavsiye cümleleri yer alıyor.

Kitabın 72. Sayfasında yer alan, “Medresenin hakimi skolastik üstadlar ve tarikatların mürşidi şeyhler… Tarikatları ise asırların arasında tâ kalbinden kemiren şerir kuvvet Alevilik olmuştur. Ve böyle bozuk zihniyete, kolayca ortak olan hayati hazlarla yüklü bir âdap ve erkan silsilesi, tarikatları çürütmeğe kafi geldi. İslam alemi, bugün bu iki çürütülmüş zihniyetin harabesi halindedir” ifadelerle Alevilik hakkında “bozuk zihniyet” ve “çürütülmüş” vurgusu yapıldı.

MEB’in ülke çapında tüm okullara gönderdiği kitap, seminer dönemi çalışmalarına katılan öğretmenlerin üzerinde tartışması amacıyla gönderildi.

Kitapta yer alan bir başka ifadeyse, “Kızların terbiyesine şimdikinden daha büyük önem vermek gayesiyle, liselerde kız ve erkek eğitimin ayrılması lazımdır” cümleleriyle ‘kız öğrencileri terbiye etme’ amacıyla karma eğitimin ortadan kaldırılması gerektiğine işaret ediyor.

İlk olarak Kayseri’de ortaya çıkan bu skandal kitapla alakalı Kayseri Eğitim-Sen Şube Başkanı Ulaş Apaydın konuya dair yaptığı açıklamada, meselenin Kayseri’ye özgü bir durum olmadığı ve tüm yurtta öğretmenlere MEB eliyle, direkt olarak gönderildiğini ifade etti.

Apaydın kitapla ilgili, “Üye arkadaşlarımızdan birisi sorumluluk gösterip bu kitabı okuyup görüş bildireceğine dair çalıştığı okulun idaresine bilgi vermişti. Kitabı okumaya başladığında ise bu skandal ifadelerle karşı karşıya kaldığını bizimle paylaştı. Bunun üzerine kitabı bizler de okuduk. Kitabın genelinde ‘kendisinden olmayanlara’ yönelik aşağılayıcı ve iğneleyici lafları görmek mümkün. Ama özellikle 72. sayfada çok net bir şekilde Aleviliği aşağılayıcı ifadeler yer alıyor. MEB’in bunu doğrudan kendi kanalıyla yapması kabullenilir bir durum değil” sözleriyle skandal kitaba dair açıklamada bulundu.

meb-onayli-ayrimci-kitap-tum-ulkeye-dagitildi-153269-1.meb-onayli-ayrimci-kitap-tum-ulkeye-dagitildi-153270-1.meb-onayli-ayrimci-kitap-tum-ulkeye-dagitildi-153271-1.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol