birgün

7° AÇIK

GÜNCEL 25.02.2021 18:21

Aleyna Çakır'ın ölümünün şüphelisi Ümitcan Uygun, hâkim karşısına çıktı

Ankara'da evinde şüpheli şekilde ölü bulunan Aleyna Çakır'ın ölümünün şüphelisi Ümitcan Uygun, hâkim karşısına çıktı. Savunmasının ardında hâkimin, poliste verdiği ifadesinde tokat attığını söylediğini hatırlatması üzerine Uygun, "Tokat attığım doğru" dedi. Davayı erteleyen mahkeme, Aleyna Çakır'ın ailesinin avukatının dosyanın ağır ceza mahkemesine gönderilme talebini reddetti.

Aleyna Çakır'ın ölümünün şüphelisi Ümitcan Uygun, hâkim karşısına çıktı

Ankara'da evinde şüpheli şekilde ölü bulunan Aleyna Çakır'ın ölümünün şüphelisi Ümitcan Uygun hakkında, 'konut dokunulmazlığını ihlal' ve 'tehdit' suçlarından açılan davanın görülmesine başlandı.

Geçen yıl 3 Haziran'da Keçiören'deki evinde ölü bulunmasıyla ilgili soruşturmada Ümitcan Uygun gözaltına alınıp, serbest bırakılmıştı. Çakır, ölümünden yaklaşık 3 ay önce 17 Nisan’da kendisine şiddet uyguladığı anlara ait görüntülerin sosyal medyada canlı yayınlayan Uygun hakkında şikâyetçi olmuştu. Bu soruşturma kapsamında da tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Ümitcan Uygun ve o sırada evde bulunun arkadaşı Enes Ö. hakkında, 'konut dokunulmazlığını ihlal' ve 'tehdit' suçlarından dava açıldı.

DHA'nın aktardığı habere göre, hakkında farklı suçlamalarla çok sayıda soruşturma yürütülen, sosyal medyada uyuşturucu kullanırken çekilen görüntüleri nedeniyle yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan Ümitcan Uygun, ilk kez açılan bir dava kapsamında, Ankara 17’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde hakim karsısına çıktı. Ümitcan Uygun, cezaevinden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya katıldı. Diğer tutuksuz sanık Enes Ö., taraf avukatları ile Aleyna Çakır'ın yakınları duruşmada hazır bulundu.

Kimlik tespiti ve iddianamenin özetinin okunmasının ardından savunması sorulan sanık Ümitcan Uygun, suçlamaları kabul etmediğini belirterek, "Konut dokunulmazlığını ihlale ilişkin, biz o evde birlikte yaşıyorduk. Elektrik, su faturası bile benim üzerime. O gün, Sema sosyal medyadan canlı yayın yaptı. Ben o sırada evde değildim. Beni kızdıracak sözler sarf edip, bana küfür etti" iddiasında bulundu.

Uygun, şöyle devam etti: "Ben de sinirlenerek, Enes’le birlikte eve gittim. Zile bastık. Bizi delikten gördükten sonra kapıyı kendi açtı. Normal şekilde içeriye girdik. Olaydan 2 gün önce kendisiyle tartışıp ayrılacak gibi olmuştuk. Yine aynı sebepten tartışmaya başladık. Hakaret, darp, tehdit olmadı. Tartışmanın uzamaması için Enes'le evden ayrıldık. Çıkarken herhangi bir şey olmadı. Suçlamaları kabul etmiyorum."

TOKAT ATTIĞINI KABUL ETTİ

Savunmasının ardında hâkimin, poliste verdiği ifadesinde tokat attığını söylediğini hatırlatması üzerine Uygun, "Tokat attığım doğru" dedi.

"Bir tokatla neden bayıldığı yönündeki soruya" ise sanık Uygun, "Astım hastası olduğu için tokatla birlikte bayıldı" cevabını verdi.

Hâkimin, olaya tanık olan Merve A'nın savcılıkta verdiği ifadesinde "Sema baygın halde iken Ümitcan Uygun canlı yayın yapıp 'Sema nakavt öyle olmaz böyle olur' dedi" yönündeki ifadesini sorması üzerine sanık Uygun, "Alkolün etkisinde olduğum için ne söylediğimi tam hatırlamıyorum. Ancak kesinlikte tehdit, darp ve hakaret etmedim. Daha sonra da evden çıktık" dedi.

"ÜMİTCAN CANLI YAYIN AÇTI"

Diğer sanık Enes Ö. ise, "Eve girdikten sonra Sema ile Ümit tartışmaya başladı. İkisi de birbirine küfür ediyorlardı. Tehdit yoktu. Salona girdiğimde Ümitcan tokat atınca bayıldı. Ümitcan 15-20 saniyelik bir canlı yayın açtı. Canlı yayında, ‘öyle yapılmaz böyle yapılır’ dedi. Canlı yayındaki kastı nedir bilmiyorum. Arkadaşı Merve ‘siz çıkın ben ilgilenirim’ dedi. Sema ile Ümitcan aynı telefonu kullanıyordu. Canlı yayının yapıldığı sosyal medya hesabı Sema’ya aitti” savunmasını yaptı.

Sanık Uygun’un avukatı, suçlamaları kabul etmediklerini, Aleyna Çakır'ın olaydan sonra şikayetinden vazgeçtiğini savunarak, beraat talebinde bulundu.

"DOSYA AĞIR CEZA MAHKEMESİNE GÖNDERİLSİN" TALEBİ

Aleyna Çakır'ın ailesinin avukatı ise, her iki sanığın da çelişkili ifadeler verdiğini, bu nedenle olay günü Aleyna Çakır'la olan telefon irtibatlarının ve hangi telefondan görüştüklerinin tespiti için HTS kayıtlarının istenilmesini, ayrıca olayın öldürmeye teşebbüs olduğunu, bu nedenle mahkemenin görevsizlik kararı vererek, dosyanın ağır ceza mahkemesine göndermesini talep etti.

DURUŞMA ERTELENDİ

Savunma ve beyanların ardından ara kararını açıklayana mahkeme, sanığın ifade ettiği gibi Aleyna Çakır ile birlikte aynı evde yaşayıp yaşamadığının tespiti için elektrik ve doğalgaz faturalarının istenilmesine karar verdi. Dosyanın ağır ceza mahkemesine gönderilme talebini reddeden mahkeme, duruşmayı erteledi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol