birgün

3° AÇIK

SİYASET 12.02.2021 13:01

Ali Babacan'dan yeni anayasa çıkışı: Gerçekçi görmüyoruz

Gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, “Yeni anayasayı gerçekçi görmüyoruz. Önemli olan acil bir şekilde sistem değişikliğidir” dedi.

Ali Babacan'dan yeni anayasa çıkışı: Gerçekçi görmüyoruz

Yeni anayasa tartışmaları hakkında değerlendirmede bulunan Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan, "Yeni anayasayı gerçekçi görmüyoruz. Önemli olan acil bir şekilde sistem değişikliğidir." dedi.

Babacan, DW Türkçe'nin Youtube kanalında Nevşin Mengü Soruyor programına konuk oldu.

‘AKP BİZDEN ÇEKİNİYOR’

Babacan, AKP'nin kendilerinden çekindiğini iddia ederek, "Bizi çok yakından izliyorlar ve gerçekten uykularının kaçtığını düşünüyoruz" dedi. HDP heyetiyle yaptıkları görüşmede verdikleri mesajı da açıklayan Babacan, "Siyasetin üzerinde hiçbir örgütün gölgesinin dolaşmaması gerektiğini söyledik" ifadesini kullandı.

Herhangi bir korku taşımadıklarını da vurgulayan Babacan "En ufak bir korkumuz olsaydı yeni parti kurmazdık. Birilerinin bizi çok yakından izlediğini ve uykularının kaçtığını düşünüyoruz. Sonuna kadar mücadele etmek zorundayız" ifadelerini kullandı.

YENİ ANAYASA TARTIŞMALARI

Ali Babacan, "Türkiye’yi yanlış bir zihniyet yönetiyor. Sistem ne olursa olsun güçler ayrımına ve yargı bağımsızlığına inanmıyor. Siz böyle bir zihniyetle başkanlık sistemini konuşsanız ne, parlamenter sistemi konuşsanız ne? Yeni anayasayı gerçekçi görmüyoruz. Önemli olan acil bir şekilde sistem değişikliğidir" diye konuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol