birgün

17° HAFİF YAĞMUR

SİYASET 22.02.2021 22:23

Ali Babacan: Partili cumhurbaşkanı ve akraba bakan el ele verip rezervleri harcadı

Merkez Bankası rezervleri tartışmasına ilişkin konuşan Ali Babacan, "Partili cumhurbaşkanı ve akraba bakan el ele verip Merkez Bankası'nın rezervlerini harcadı" dedi.

Ali Babacan: Partili cumhurbaşkanı ve akraba bakan el ele verip rezervleri harcadı

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, "Biz bu milletin alın terini biriktirdik; devletin sağ cebini de sol cebini de doldurduk. Partili cumhurbaşkanı ve akraba bakan el ele verip Merkez Bankası'nın rezervlerini harcadı, biriktirdiği yedek akçeyi bir gecede sıfırladı" dedi.

Ordu'da yerel bir televizyon kanalında bir programa katılan Babacan, Merkez Bankası rezervleri tartışmasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Babacan, Erdoğan'ın "Hepsi kayıtlı" açıklamasını eleştirirken, "Döviz satışı için 'hepsi kayıtlı' diyor. Yok bir de kayıt dışı yapsaydınız. Merkez Bankası 'şu kadar döviz satıyorum' demedi. Piyasaya müdahale görüntüsü oluşmasın diye şeffaf olmayan yöntemleri kullandılar. Tam bir tiyatro" ifadesini kullandı.

Babacan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

"Bir kazanan vardır; bir de çarçur eden… Biz bu milletin alın terini biriktirdik; devletin sağ cebini de sol cebini de doldurduk. Partili cumhurbaşkanı ve akraba bakan el ele verip Merkez Bankası'nın rezervlerini harcadı, biriktirdiği yedek akçeyi bir gecede sıfırladı.

Sayın Erdoğan bütün yetkiyi kendine istedi, sonra hem faiz hem de kur arttı. 130 milyar dolarlık döviz satışıyla kuru belli bir noktada tutmaya çalıştılar. Onu da yapamadılar. O zaman siz 130 milyar dövizi niye sattınız?

'ERDOĞAN, FAİZİ CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A MI ŞİKÂYET EDİYOR?'

Döviz satışı için 'hepsi kayıtlı' diyor. Yok bir de kayıt dışı yapsaydınız. Şeffaf olmadı. Merkez Bankası 'şu kadar döviz satıyorum' demedi. Piyasaya müdahale görüntüsü oluşmasın diye şeffaf olmayan yöntemleri kullandılar. Tam bir tiyatro.

Sayın Erdoğan, faizi dönüp Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mı şikâyet ediyor? 'Şu Erdoğan'a söyle de faizleri düşürsün' mü diyor? Yetki elinizde, buyurun düşürün. Kimi kime şikâyet ediyorsunuz?"

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol