Diyanet İşleri Başkanı dua okuduğu Adli Yıl açılışına gelen eleştirileri yanıtlayan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş “Önderler olarak boş alan bırakmamamız lazım. Adaletsiz İslam olur mu?" dedi.

Ali Erbaş adli yıl eleştirilerine yanıt verdi: Önderler olarak boş alan bırakmamamız lazım

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın Yargıtay’ın yeni hizmet binasında dua okuduğu Adli Yıl açılış törenine ilişkin tartışmalar sürüyor. Görüntülerin laik bir devlette olmaması gerektiğine ilişkin yorumlar yapılırken, Erbaş’tan söz konusu tepkilere yanıt geldi. “Önderler olarak boş alan bırakmamamız lazım” ifadelerini kullanan Erbaş, şöyle devam etti: “Adaletsiz İslam olur mu?"

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, İmam Hatipliler Derneği ÖNDER tarafından bu yıl Aksaray Üniversitesi’nde organize edilen 18’inci İmam Hatipliler Kurultayı’nda konuştu.

'İSLAM DÜNYASINDA DİNİN DOĞRU ANLAŞILMAMASINI DA KABUL ETMEK ZORUNDAYIZ'

Adaletin günümüz dünyasının ihtiyaç duyduğu en önemli değer olduğunu ifade eden Erbaş, “Dünyamız savaşlar, salgınlar, yoksulluk, terör gibi devasa sorunların kuşatması altında tarihin en zor dönemlerini yaşamakta. Maalesef İslam dünyasında dinin doğru anlaşılmamasını da kabul etmek zorundayız. Bunun pek çok sebebi var. İslam’ın küresel müdahalelere maruz kaldığını, herkesin yaşama hakkını hak olarak ilan eden İslam’ın muazzez yapısının, terör örgütlerince istismar edildiğini görüyoruz” dedi.

ali-erbas-adli-yil-elestirilerine-yanit-verdi-onderler-olarak-bos-alan-birakmamamiz-lazim-918479-1.
Ali Erbaş, Aksaray Önder İmam Hatipler Derneği,18. İmam Hatipliler Kurultayı'nın kapanış oturumunda

Hürriyet'ten Fatma Aksu'nun aktardığına göre, Erbaş, adli yıl açılışına katılması ile ilgili tepkilere de “Önderler olarak boş alan bırakmamamız lazım. Adaletsiz İslam olur mu? ‘İnanç, sokakta olmasın insanın içinde olsun, insanla Allah arasında olsun, evine, ticaretine, siyasetine, adaletine, yargısına yansımasın.’ Görüyorsunuz ortalığı ayağa kaldırıyorlar. İnançtan ayıklansın istiyorlar oraları adeta” sözleriyle yanıt verdi