Ali İhsan Yavuz'dan 'arabuluculuk sınavı' açıklaması

11.12.2019 20:00 SİYASET
Adalet Bakanlığı tarafından geçtiğimiz haftalarda yapılan arabuluculuk sınavını geçemediği iddia edilen Ali İhsan Yavuz konuya ilişkin açıklama yaptı

Adalet Bakanlığı tarafından geçtiğimiz haftalarda yapılan arabuluculuk sınavını geçemediği iddia edilen AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz, "Siz de üniversite sınavında aldığınız puanı bugün iki gün hazırlansanız alabilir misiniz? İki yıl veya üç yıl boyunca insanlar hazırlanıyor da onu alıyor. Şimdi biz sizin diplomanızı elinizden mi alacağız" dedi.

Yavuz, 24 Kasım'da katıldığı Adalet Bakanlığı'nın Arabuluculuk Sınavı sonuçlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

AKP'li Ali İhsan Yavuz arabuluculuk sınavını geçemedi AKP'li Ali İhsan Yavuz arabuluculuk sınavını geçemedi

200'e yakın milletvekiliyle Arabuluculuk sınavına girmeye karar verdiklerini, kayıt yaptıklarını ve bazı süreçlerden geçtiklerini anlatan Yavuz, "Dediler ki, 100 sorudan ibaret 2,5 saat sürecek olan sınava girelim. Çok önemli bir kısmı girdi" diye konuştu.

Yavuz, kendilerinin bir farkındalık oluşturmak için sınava girdiklerini söyleyerek, "Hem kendimizi de deneyelim sonra ki süreçlere ilişkin hazırlık yapmış olalım. Bu niyetlerle kalkıştığımız bu işte bakın mesele nereye geldi dayandı. Aslında birazcık hoş olmayan ibareler de aklıma geliyor, hayatımın hiçbir noktasında hakaret etmedim, hiç küfür ve sövme diye bir şey bilmiyorum. Allah'a hamd olsun kimseye de hakaret etmem öyle bir yanım yok ama birilerini kınamakta benim hakkım" ifadelerini kullandı.

'VİCDAN MUHASEBESİNDEN UZAKLAŞMIŞ KESİMLER'

Yavuz, vicdan muhasebesinden uzaklaşmış birtakım kesimlerin olduğunu savunarak, "Bütün bunlardan anlıyoruz ki bu birtakım çevreler ısrarla itibar suikastine kalkışmak istiyorlar" dedi.

Kamuoyunun konuyu bilmesi için açıklamada bulunduğunu aktaran Yavuz, "O birtakım çevreler, o çevreler ki niçin Ali İhsan Yavuz'un üzerine daha fazla geliyorlar, niçin milletvekilerinin üzerine daha fazla geliyorlar çok enteresan bir şey. Kazansa da gelecek kazanamasa da kaldı ki bunların hepsine yakını neredeyse kazandı. 70 taban puan, 70 alınca kazanıyor kanunumuza göre ondan sonrası ihtiyaç oranında alınıyor.

Tabii biz dediğimiz niyetlerle o sınava dahil olduk, yasanın öngördüğü 70 puanı da aştık. Yasa 70 puanı öngörüyor. Velev ki aşamamış olsak bile bunda bir behis yok. Siz de üniversite sınavında aldığınız puanı bugün iki gün hazırlansanız alabilir misiniz? İki yıl veya üç yıl boyunca insanlar hazırlanıyor da onu alıyor. Şimdi biz sizin diplomanızı elinizden mi alacağız?" ifadelerini kullandı.

Yavuz, 23 Haziran İstanbul seçimleriyle çok uğraştığını da söyleyerek, şöyle devam etti:

"Bir ara bir yerleri işaret ettim dedim ki 'Bir takım alçaklıklar hissediyorum bir takım yerlerden' ama bunları açacağız dediğim gün 10 bin kişi Twitter'dan beni takibe aldılar ve saldırıya geçtiler. Türkiye'de bunların dışında o meşhur olmuş birtakım çevreler daha sonra ekrana bakarak isim vererek de onlardan bahsedeceğim. Onlar, onların saldırılarının altını doldurmaya başladılar ve o saldırılarda bizimle ilgili yapmış oldukları iftiraları alıp gerçekmiş gibi kullanmaya başladı. Bugün de aynısını yapıyorlar. Siyasetçiyi itibarsızlaştırmaya çalışıyorlar, bizlerle ilgili itibar suikasti yapıyorlar. Çünkü bizim üzerimizden bir davayı lekelendirmek için bir uğraş ve tezgah var."

AA