Google Play Store
App Store

Gezi Direnişi'nin unutulmaz gençlerinden Ali İsmail Korkmaz'ın katledilişinin üzerinden 11 yıl geçti. Ali İsmail, ALİKEV’in sosyal medya hesabından "Dünyanın herkes için daha güzel, daha özgür ve barış dolu bir yer olması için çalışıyoruz. Hep yanımızdasın Ali İsmail, hep 19 yaşında" ifadeleriyle anıldı.

Kaynak: Haber Merkezi
Ali İsmail Korkmaz hep 19 yaşında

Gezi Direnişi sırasında çok sayıda polis ve sivil giyimli sopalı saldırganlar tarafından darbedilerek öldürülen 19 yaşındaki üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz'ın ölümünün üzerinden tam 11 yıl geçti.

2 Haziran’da aralarında polis Mevlüt Saldoğan’ın da bulunduğu faşist grubun saldırısına uğrayan Ali İsmail, 38 gün komada kaldıktan sonra 10 Temmuz 2013 günü yaşamını yitirmişti.

"KISACIK YAŞAMINA KOCAMAN DEĞERLER SIĞDIRDI"

"Hep yanımızdasın Ali İsmail, hep 19 yaşında" ifadelerinin kullanıldığı Ali İsmail’in ailesi tarafından kurulan Ali İsmail Korkmaz Vakfı'nın (ALİKEV) sosyal medya hesabından şunlar söylendi:

"Ali İsmail’in aramızdan koparılmasının üzerinden 11 yıl geçti. Kısacık yaşamına, onu hayattan koparanların söküp alamadığı kocaman değerler sığdırdı. Biz de Ali İsmail’den aldığımız ilhamla gençlerle beraber, dünyanın herkes için daha güzel, daha özgür ve barış dolu bir yer olması için çalışıyoruz. Hep yanımızdasın Ali İsmail, hep 19 yaşında…"

ÖZGÜR ÖZEL: ONU ASLA UNUTMAYACAĞIZ

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel, sosyal medya hesabından Ali İsmail'i anarak "Gezi'de düşlerinden tekmelediğiniz Ali İsmail'in düşlediği özgür dünyayı birlikte kurmak için mücadele ediyoruz. Ali İsmail Korkmaz hep 19 yaşında. Onu asla unutmayacağız" ifadelerini kullandı.

DEM Parti, resmi sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı: "Gezi Direnişi'nde polisler ve sivil çeteler işbirliğiyle katledilen Ali İsmail Korkmaz'ı saygı ve sevgi ile anıyoruz. Düşlerindeki özgür dünya mutlaka kurulacak. Eşit ve özgür yaşam inşa edilecek."

SOL Genç, X üzerinden paylaşım yaparak "Daha 19 yaşında, düşlerindeki özgür dünya için mücadele eden Ali İsmail Korkmaz'ı yaşatacağız! Hep 19 Yaşında" dedi.

NE OLMUŞTU?

Gezi Direnişi sürecinde Eskişehir'de yapılan gösterilerde siviller ve kolluk görevlilerinin şiddeti sonucu beyin kanaması geçiren, kaldırıldığı hastanede yoğun bakım ünitesinde hayatını kaybeden üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz'ın ailesi, Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulunmuştu.

Anayasa Mahkemesi Birinci Bölümü, eziyet yasağının ihlal edildiğine ve başvuruculara toplam 67 bin 500 lira tazminat ödenmesine oy birliğiyle hükmetmişti.

Yüksek Mahkeme, eziyet yasağının ihlalinin sonuçlarının ortadan kaldırılması için 7 ay 15 gün hapis cezası verilen ve hakkındaki hükmün açıklanması geri bırakılan sanık polis memuru H.E'nin yeniden yargılanması için kararın örneğinin Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmesine karar vermişti.

Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi, 17 Ocak'ta sanık hakkında yeniden "kasten basit yaralama" suçundan 7 ay 15 gün hapis cezası vermiş, hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasına yer olmadığına karar vermişti.

Yargıtay 1. Ceza Dairesi, inceleme sonucu yerel mahkemenin sanık polis memurunu 7 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılmasına ilişkin kararını onamıştı.

Polis memuru sanık H.E'nin, Ali İsmail Korkmaz'a yönelik eyleminin, dava dışı sanıkların eylemlerinden bir süre sonra gerçekleştiği, bağımsız eylemler arasında fasıla bulunduğu aktarılan kararda, sanığın eylemi ile maktulün ölümü arasında illiyet bağı bulunmadığı savunulmuştu.