birgün

13° PARÇALI BULUTLU

Ali Koç'tan 'FETÖ' açıklaması

SPOR 27.05.2018 14:31
Ali Koç'tan 'FETÖ' açıklaması
Abone Ol google-news

Fenerbahçe Başkan adayı Ali Koç CNN TÜRK'te Hakan Çelik'in sorularını yanıtladı. Ali Koç, 'Dünyada bunun bir örneği yok" dediği passolig ve Fenerbahçe yönetimiyle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. FETÖ üyesi olduğu iddiası için, "Başkanımız çıkıp 'Ali bizim Ali'mizdir! 3 Temmuz'da Ali dik durdu' deyip beni korumalıydı, yapmadı. Ben size kırgınım" dedi.

Koç, Fenerbahçe başkan adaylığı ile ilgili olarak 'Çocukluğumdan bu yana başkanlık hayalim vardı. 30'lu yaşlarda bu hayalimi dile getirip, 50'lerimde Fenerbahçe 'ye başkan olacağım demiştim. Şu an 51 yaşındayım ve hayalime çok yakınım' dedi.

Ali Koç, ailesinin başkan adaylığına yönelik yaklaşımıyla ilgili de şu ifadeleri kullandı:

"Ailemin çoğunluğu ilk olarak aldığım karara karşı çıktı. küçük oğlum itiraz ediyor. Rahmi Bey demokratik bir insandır fikirlerini belli eder ama alınan karara saygı duyar. Bu kararı aldıktan sonra hepsi çok büyük destek oldular. 2 Nisan'da geçen yıl 50 yaşıma bastım. O gün babam bir konuşma yaptı. Ağabeyimin vefatından sonra bana işlerle ilgili ihtiyaçları olduğunu açıklayan bir konuşma yaptı. Ancak ben kendi isteklerimi dile getirdim ve Babam Rahmi Bey de artık adaylığımı destekliyor."

Türk futbolu çağın çok gerisinde

Ali Koç, Fenerbahçe Başkanı olduğu takdirde sadece kulübü için değil, Türk futbolu için de çalışacağını belirtirken şu ifadeleri kullandı:

Bugün içinde bulunduğumuz durum Türk futbolu açısından, sürdürülebilir değil. Bu süreçte Avrupa'yı gezdik, kulüpleri ziyaret ettik, sporla ilgili teknoloji ve insan kaynakları şirketlerine gittik. Türkiye'deki durumla kıyaslandığında çok gerisinde kaldığımız ortada. Zihniyet, yatırım, uzun vadeli düşünce... Birçok alanda. Ben fark yaratabileceğimi düşünüyorum. Fenerbahçe dışında Türk futbolu için de. Biz 'sporcu fabrikası' olabilecek bir ülkeyiz ancak doğru yatırımlar, istikrar ve doğru hamleler gerekiyor.

Ali Koç, saha dışında federasyon ve kulüplerin bir araya gelerek futboldaki şiddet ortamını durdurabileceğini ifade ederken, "İçinde bulunduğumuz ortam şiddet ve nefret ortamı. Kulüpler arasındaki şiddet ortamı sona ermeli. "Galatasaraylılar Fenerlilerden nefret eder, Fenerliler Galatasaraylılar'dan nefret eder" gibi bir söylem oldukça yaygın. Eskiden böyle değildi. Saha dışında yapıcı bir rekabet olmalı. Değişim için Fenerbahçelokomotif olabilir." dedi.

Passolig uygulaması

Ali Koç, Passolig taraftarı olmadığını belirtirken, 'Dünyada bunun bir örneği yok. Dolayısıyla bana göre gereksiz bir uygulama. Zararı var mı şöyle bir zararı olabilir insanları uğraştırıyor. Passolig kartı almak veya kendine yüklemek zor bir süreç değil ama insanlar uğraşmak istemiyorlar." dedi.

'Fenerbahçe iyi yönetilmiyor'

Koç, Fenerbahçe 'nin ve Türk futbolunun hali hazırdaki maddi durumları hakkında ise şu ifadelerde bulundu: Türkiye'de tüm büyük kulüpler maddi olarak sorun yaşıyor. Sürdürülebilir bir durum yok. Bence Fenerbahçe iyi yönetilmiyor. Fenerbahçe 'günü kurtarma' anlayışıyla yönetiliyor. Yani bu yıl şampiyon olalım gelecek yıl bakarız mantığı var. Şampiyon olamayınca kontrat yenilenmiyor. Böylece sahip olunan değerler de gidiyor. Basketbol salonumuz ipotek edilmiş. Yönetime gelirsek hedefimiz her şeyi baştan kurmak. Benim için verdiğim sözleri tutabilmek çok çok önemli. Ben de biliyorum müthiş vaatlerde bulunmayı. Ancak önemli olan verdiğin sözleri tutabilmek. Burası milyonlara hitap eden, milyonların sevdayla bağlandığı Fenerbahçe Spor Kulübü. Bu çok büyük bir sorumluluk, bu yüzden ağzımdan çıkan lafı en az 100 kere düşünüyorum. Benim için güven çok çok önemli. Günü kurtarmak için konuşmak gibi bir durum söz konusu olamaz!'

Fenerbahçe'nin mali geleceği

Ali Koç Fenerbahçe 'nin mali geleceği hakkında da önemli açıklamalarda bulundu. Koç, 'Ben şahsen Ali Koç olarak karşılık beklemeden Fenerbahçe için vereceğim bir hibe var. Benim düşüncem bunu en sağlıklı yöntemi, Fenerbahçe Spor Kulübü Derneği'ne bu para verilecek. İki, sponsoruluklar konusunda bir adım atabiliriz. Şirketlerim kulübe her alanda sponsor olacak. Bugün halihazırda olan sponsorlukları geliştireceğiz. Bütün potansiyel alanları maksimuma getireceğiz. Sponsorlar artık spordan kaçıyor. Bizim bunu önlememiz lazım. 'Finansal fairplay' görüşüne gelirsek, karşılıksız bir mebladan söz ediyorum, insanlar bunu küçümsüyor ve Fenerbahçe 'nin bir sermaye grubu altına gireceğini düşünüyor. Ama bu doğru değil. Karşılıksız bir destekten söz ediyorum. Bu konuyu UEFA ile de görüşerek sorunları aşacağız.' dedi.

Ali Koç'tan Aziz Yıldırım'a çağrı

Ali Koç, Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ı televizyon programına çağırdı. Ali Koç , "Aziz Yıldırım ile birlikte bir kanalda karşılıklı tartışmaya hazırım" dedi.

'Haberimiz bile yapılmıyor'

Ben ne diyorum, çıkalım bir televizyona, canlı yayına. Bunu her yerde söylüyorum. Her konuda yanıt geliyor. Ama defterleri açalım ve televizyona çıkalım konusunda yanıt gelmiyor. Hiçbir tesisimizi kullanamıyoruz. FB TV, radyo, internette beni göremiyorsunuz. Haberimiz bile yapılmıyor. Üye bilgilerine ulaşmamız sıkıntılı. Üye olabilecek insanlar üye olamadı. Üye olmaması gerekenler üye oldu. Fenerbahçeli olmayanlar üye yapıldı. Aziz Yıldırım ve mevcut yönetim bizden bilgi saklıyor. Biz seçildiğimizde adaleti sağlayacağız.

FETÖ iddialarına cevap verdi

FETÖ iddalarıyla ilgili olarak: Bu bu konuya hiç girmek istemiyordum ama Vefa Küçük bir hukukçudur. Bordum'da bu konu gündeme geldi. Camianın en tepesindedir. Benim hakkımda 101 gerçek kişi BİMER ve CİMER'e suç duyurusu yapılmış. Benim FETÖ'cü olduğum 3 Temmuz 2011'i benim yönettiğim. Savcıların benim irademle hareket ettiğim iddia edilmiş. Deli saçması hiç üzerine durmadım. İlerleyen süreçte kapalı kapılar arkasında benim bir proje olduğumu söylemiş. Bir gizli tanıkla çık işin içinden çıkabilirsen. Genelkurmay başkanınız İlker Başbuğ'da bir gizli tanık ifadesiyle tutuklandı. Bir yanlışlık varsa benim söylediklerimde başkan çıkar söyler. Hem kırgın hem kızgınım bu çocuk oyuncağı değil. Siz beni bir terör örgütüne üye olmakla itham ediyorsunuz. Sonra bazı insanlar bana geldi başkanımızın kapalı kapılar ardında bu yönde konuşmalar yaptığını söyledi ben de bunu ciddiye almaya başladım. Başkanımız çıkıp 'Ali bizim Ali'mizdir! 3 Temmuz'da Ali dik durdu' deyip beni korumalıydı, yapmadı. Ben size kırgınım. Beni ve ailemi terör örgütü mensubu olarak gösterip itham edemezsiniz.

'Siyaset mi Allah korusun'

Siyasete girmek gibi bir niyetim yok. Allah korusun. Ama bu da başkanımız tarafından pompalanıyor. Benim siyasetle bir işim olmaz. Hiçbir düzeyde... Ancak başkanımızın yaydığı bir olay var, benim niyetim Fenerbahçe değilmiş, siyasete girmekmiş. Bundan medet ummak, bir Fenerbahçe Başkanı bu seviyeye gelmemeli. Ben Amerika'nın projesiymişim. Ankara'yı mı etkilemek istiyorlar bilmiyorum. Benim siyasetle ilişkim yok. Başkan şu iddianın arkasına sığınıyor, "2015'te ben onu yönetime çağırdım ailevi nedenlerle girmem dedi. 3 gün sonra rakip oldunun arkasına sığınıyorlar. Siyaset mi Allah korusun."

Ali Koç'tan Aziz Yıldırım'a çağrı

Aziz Yıldırım ne amaçlıyor anlamıyorum. Ben başkana bir kez daha sesleniyorum. Çıkalım televizyona açıklayalım. İkimizden biri yalan söylüyor. Çıksın ortaya. Cumhurbaşkanımızı mı etkilemeye çalışıyorlar ben anlamıyorum. Cumhurbaşkanı ile görüşmek istedim. Randevu verilmedi henüz.

Aykut Kocaman ile devam etmek isterim

3 Temmuz'da neler yaşadığımızı bir biz bir Allah bilir. Aynı şeyler yine yaşansın yine aynı refleksi gösteririz. Başkanımızın saç teline bile zarar verdirmeyiz. Aykut Kocaman benim için bir hocadan fazlasıdır. Aykut Kocaman ile devam etmek isterdim. İstikrardan yanayım. Ancak taraftarın beklentisi var. Bunu da göz ardı etmemek lazım. Devam edip etmemekle ilgili bir şey söyleyemiyorum. Seçilirsek düşünüp karar vereceğim.

'Obradovic için ise 'Allah'a şükürler olsun'

Soyunma odasına inip işlere karışmam karşıyım. Hayalim Fenerbahçe 'yi kenetlemek. Obradovic için ise 'Allah'a şükürler olsun' kendisi bizde. O ne kadar isterse devam ederim. Yarının Pogba'sı, Alex'i olacak isimleri Fenerbahçe 'ye kazandırmak istiyorum. Altyapılardan oyuncular çıkarmak isterim. Alex son dönemlerinde hatalar yapmıştır fakat Alex'e yapılanlar kabul edilemez.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol