birgün

28° AÇIK

EKONOMİ 09.03.2017 21:35

Alibaba bir günde TÜPRAŞ'ın yıllık cirosunu geçti

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, "Geçen 11 Kasım'da Alibaba üzerinden tam 17 milyar dolarlık alışveriş yapıldı. Türkiye'nin en büyük şirketinin yıllık cirosunu bilen var mı? TÜPRAŞ'ın yıllık cirosu 10 milyar dolar." dedi

Alibaba bir günde TÜPRAŞ'ın yıllık cirosunu geçti

EticaretSEM tarafından organize edilen "Türkiye Teknoloji Buluşmaları", Balıkesir'de gerçekleştirildi.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada, "Biz telefonla internette ne yapıyoruz? Facebook kullanıcısında dünya 6'ncısı, İnstagram'da dünya 4'üncüsü, sosyal medyada dünya 9'uncusuyuz. Ama elektronik ticarette ilk 25 içinde bile yokuz. İnterneti laf yetiştirmek için kullanıyoruz. Millet teknolojiyi para kazanmak biz birbirimize küfretmek için kullanıyoruz. Sanayi devrimini kaçırdık. Şimdi önümüzde yeni bir devrim var. Elektronik ticaret devrimi, bunu da ıskalarsak bir 200 yıl daha beklememiz lazım. İnsanlar eskiden ticaret yolu üzerindeyse zengin oluyordu. Şimdi bu devrin ticaret yolu internet." dedi.

Türkiye'de ve dünyada zengin olan şirketlerin tamamının e-ticaret yolunu seçtiğini ve bunun tesadüf olmadığını dile getiren Hisarcıklıoğlu, "Zengin olmanın yolu ticaretten geçer. 20 trilyon dolarlık dünya pazarı var. 7 milyar insan var mal satabileceğin. Türkiye'nin en hızlı büyüyen şirketlerinin hepsinin ortak özelliği; teknolojiyi sonuna kadar kullanıyor." diye konuştu.

Alibaba bir günde TÜPRAŞ'ın bir yıllık cirosundan fazla iş yaptı

Dünyanın en büyük perakende şirketinin hiç mağazası bulunmadığını ve tüm satışlarını e-ticaret üzerinden yaptığını belirten Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu:

"Alibaba.com ne iş yapıyor? Perakendecilik. Dünyanın en eski mesleği. Ama işi bambaşka bir yöntemle yaptı. Dünyanın en büyük perakende mağazası oldu. Alibaba'nın kaç mağazası var, sıfır. Geçen yıl kasım ayının 11'i Çin'de elektronik alışveriş festivali gibi bir etkinlik vardı. Her yıl yapıyorlar. 11 Kasım'da Alibaba üzerinden tam 17 milyar dolarlık alışveriş yapıldı. Türkiye'nin en büyük şirketinin yıllık cirosunu bilen var mı? En büyük şirketimiz TÜPRAŞ. TÜPRAŞ'ın yıllık cirosu 10 milyar dolar."

Kaynak: AA

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız