birgün

0° KISA SÜRELÜ KAR YAĞIŞI

Allah aşkına, tazminatsa tazminat!

Daha önce 34 köylünün TSK bombardımanıyla öldürüldüğü Uludere Katliamı’ndan ‘uygulama’ diye bahseden...

ARŞİV 23.05.2012 15:34
Abone Ol google-news
ERDOĞAN, ULUDERE’DE TSK’NİN SAMİMİ DAVRANDIĞINI SÖYLEDİ:
Allah aşkına, tazminatsa tazminat!

Daha önce 34 köylünün TSK bombardımanıyla öldürüldüğü Uludere Katliamı’ndan ‘uygulama’ diye bahseden Başbakan Erdoğan, önceki gün Pakistan’da yaptığı açıklamayla ‘uygulama’ya nasıl baktığını tamamen ortaya koydu. Açıklamasında TSK’ye destek veren Erdoğan, ölümler için ‘hata olabilir’ ifadesi kullanırken, tazminatlarla ilgili kullandığı üslupla da adeta ‘parası neyse veririz’ dedi.

‘WSJ HABERİ SİYASİ HEDEFLE YAPILMIŞ’
Erdoğan, konuşmasının başında katliamın ABD istihbaratıyla yapıldığını haberleştiren Wall Street Journal’ı (WSJ) hedef tahtasına oturttu:

"Wall Street Journal'da Türkiye'yi sıkıntıya sokacak Uludere yazısı çıktı. Çok net konuşuyorum. Türkiye'de medyanın bir siyasi hedefi var mıdır? Belli medya kuruluşları bir görüşü, belli medya kuruluşları farklı siyasi görüşü destekler. Amerika'nın da var. WSJ’nın da var. Mevcut yönetimi zora düşürmek için bu uydurma haberi yapmıştır.”

‘AHMET MİDİR MEHMET MİDİR BİLİNEMEZ’
Konuşmasında TSK’ye destek çıkan Erdoğan, ‘orası terör bölgesi’ diyerek adeta böyle ‘kayıpların’ verilmesinin beklenebilir olduğunu ima etti:

“Bu TSK'nın birinci derecede görevidir. Biz güvenlik güçlerimize, askerimize, polisimize yetkiyi veririz. Onlar da yetkileri dairesinde kullanır. Yetkiyi vermişiz, TSK bunu kullanmış. Eğer, kuruluşlar olarak TSK'mıza, polisimize güvenmiyorsak, terörle mücadeleyi kiminle yapacağız? Hantepe, Gediktepe olayında doçkalar katırlar sırtında taşınırken, medyamız 'niye onlar vurulmadı, uçaklarımız, helikopterlerimiz neredeydi, niye vurulmadı' dedi. Katırı da vardı, yürüyen insanlar da vardı. Ben izlediğim CD'de bir hareket gördüm. Bizzat izledim. Bir konvoy gidiyor. 30-40 kişi var. O yüksekten görebilmek mümkün değil. Bizim gözcülerimizin (Heronların) vermiş olduğu CD. Silahlı Kuvvetlerimiz de gerekli adımı atmıştır. Bu bölge, terör bölgesidir. Halkın, sivilin oturduğu bir bölge değildir. Böyle bir bölgede Silahlı Kuvvetler bu Ahmet midir Mehmet midir bilemez ki...”

TSK, KATLİAMI SAMİMİ OLARAK YAPMIŞ!
BDP’nin “Vur emrini bizzat Erdoğan verdi” iddiasına da cevap “Operasyonun hemen ardından haberimiz oldu. Ama öncesinden olmadı” diyerek cevap veren Erdoğan, 34 yurttaşın öldürüldüğü katliamla ilgili ‘hata olabilir’ dedi.

‘ÖZÜR DİLEDİK YA’
Erdoğan sözlerini şöyle bitirdi: “Ben 'tuzağa düşürülmek' şeylerine pek iltifat etmiyorum. Bizim Silahlı Kuvvetlerimiz bu görevi samimi bir şekilde yapmıştır. Hata da olabilir. Hatayı da özrü de açıkladık. Tazminatı da açıkladılar. Ama birileri istismar ediyor. Bir hatanın, hatamızın olduğunu söyledik. Allah aşkına tazminatsa tazminat. Resmi tazminatımız ötesinde yaptık. İlla terör örgütünün istediğini mi söyleyeceğiz. Kusura bakmasınlar."

Bakan Yılmaz: İddiaların kanıtı yok

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba’nın soru önergesini  yanıtlayan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Uludere köylülerine ses sanatçısı Pınar Sağ’ın klip çalışmasında yer almamaları için baskı yapıldığı iddialarına ilişkin, “Bölgede görevli personel tarafından çekimlere katılmamaları yönünde baskı yapıldığı iddialarını doğrulayabilecek herhangi bir bilgi veya belge bulunamamıştır” dedi.

KİM NE DEDİ?
‘Sonra öğrendiysen istifa et!’
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: “Uludere'de kan parasıyla anaları susturmak istediler. Ama onlar ellerinin tersiyle bunu reddettiler çünkü onlar bu sorunun çözülmesini istiyor. Bu ülkenin doğusundaki ana da, batısındaki ana da bu sorunun çözülmesini istiyor. Ben 5 aydır Başbakan’a ‘istihbarat kimden alındı?’ diye soruyorum, Genelkurmay cevap veriyor. Genelkurmay Başbakanın basın sözcüsü mü? İstihbaratınızı yabancı bir ülkenin istihbaratına endekslerseniz bir süre sonra o ülkenin taşeronu olursunuz. Başbakan operasyondan sonra benim haberim oldu diyor. Bu itirafı yapan bir başbakanın o koltukta bir saat bile oturmaması lazım. Başbakan bunu söyleyerek sorumluluktan sıyrılmak istiyor. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa bu kadar aciz bir Başbakan ile karşılaşıyoruz.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun