birgün

12° PARÇALI BULUTLU

Alman Gazeteciler Birliği'den Erk Acarer'e yönelik saldırıya kınama

Alman Gazeteciler Birliği, BirGün yazarı Erk Acarer'e yönelik saldırıyı kınadı. Açıklamada, "Saldırının failleri ve onların arkasındaki kişiler soruşturulmalı ve yargı yoluyla kendilerinden hesap sorulmalıdır" denildi.

AVRUPA 08.07.2021 14:06
Alman Gazeteciler Birliği'den Erk Acarer'e yönelik saldırıya kınama
Abone Ol google-news

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Almanya‘daki en büyük gazeteci örgütlerinden DJU (Alman Gazeteciler Birliği), gazetemiz BirGün'ün yazarı Erk Acarer‘e yönelik saldırıyı sert bir dille kınadı.

"Alman Gazeteciler Birliği olarak Nisan 2017‘den bu yana Berlin‘de yaşayan muhalif gazeteci Erk Acarer‘e çok sayıda saldırgan tarafından gerçekleştirilen bıçaklı ve yumruklu saldırıyı kınıyoruz" denilen açıklamada, olayın aydınlatılıp saldırının arkasındaki güçlerden hesap sorulması istendi.

Acarer'e 'geçmiş olsun' dileğinde bulunan DJU‘nun federal örgütlenmesinin yöneticisi Monique Hofmann, "Türkiye‘deki basın özgürlüğü koşulları kötüleştiği için orada yaşayamaz ve çalışamaz hale gelen bir gazeteciye yönelik bu saldırıdan dolayı dehşet içindeyiz. Saldırının failleri ve onların arkasındaki kişiler soruşturulmalı ve yargı yoluyla kendilerinden hesap sorulmalıdır" dedi.

Almanya‘da sürgünde yaşayan gazetecilerin bundan önce de takip ve tehdit edildiklerini, saldırıya uğradıklarını hatırlatan Hofmann, şunları söyledi:

"Ülkemize sığınan gazetecilerin kendileri ve aileleri için endişe duymak zorunda kalmaları hepimiz için bir alarm sinyalidir. Sadece etkin bir cezai takibat ve saldırının arkasındaki nedenlerin soruşturulmasıyla, medya çalışanlarının ülkelerinden ayrılmalarına neden olan tehditlerin burada da devam etmesine engel olabiliriz."

Yaklaşık 22 bin üyesi bulanan DJU, aynı zamanda Almanya‘nın en büyük sendikalarından Ver.Di‘nin çatısı altında basın yayın emekçilerinin sendikası olarak faaliyet gösteriyor.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun