birgün

25° AÇIK

DÜNYA 03.06.2020 14:13

Almanya 31 ülke için seyahat uyarısını kaldırdı

Almanya, koronavirüs nedeniyle uygulamaya koyduğu seyahat uyarısını 31 ülke için kaldırdı

Almanya 31 ülke için seyahat uyarısını kaldırdı

Almanya, yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle uygulamaya koyduğu seyahat uyarısını 31 ülke için kaldırdı.

Bakanlar Kurulu kararına göre, 15 Haziran'dan itibaren 26 Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkenin yanı sıra İngiltere, İzlanda, Norveç, İsviçre, Liechtenstein'a yönelik seyahat uyarısı kalktı.

Dışişleri Bakanlığı bu ülkeler için seyahat uyarısı yerine seyahat bilgilendirmesi uygulamasına geçecek.

Hükümetin AB dışındaki ülkeler için bu uyarılarını gelişmelere göre, peyderpey kaldırması bekleniyor.

TÜRKİYE LİSTEDE YOK

Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkeler için seyahat uyarısının kalkması için görüşmelerin devam ettiğini söyleyen Dışişleri Bakanı Maas, bu ülkeler için karar verilmesinin zaman alacağını belirtmişti. Maas, Türkiye hakkındaki kararın, ülkedeki koşullara bağlı olacağını, plajlarda, otellerde uygulanan hijyen kuralları ve koronavirüs vaka sayılarına bakacaklarını söylemişti.

SALGIN, ÜLKEDE İŞSİZ SAYISINI ARTTIRDI

Almanya'da işsiz sayısı, koronavirüs salgınının iş gücü piyasasını etkilemesinden dolayı mayısta bir önceki aya göre 238 bin kişi arttı.

Almanya Federal İş Ajansı (BA) verilerine göre, ülkede mevsimsellikten arındırılmış işsiz sayısı, mayısta bir önceki aya göre 238 bin kişi artarak 2 milyon 875 bine yükseldi. Beklenti, işsiz sayısının 200 bin artması yönündeydi.

Ülkede mevsimsellikten arındırılmış işsizlik oranı yüzde 5,8’den yüzde 6,3’e yükseldi.

BA Başkanı Detlef Scheele, konuya ilişkin değerlendirmesinde, mayısta işsiz sayısının nisan ayında arttığı kadar artmadığını belirterek, "Koronavirüs salgını, iş gücü piyasasını büyük bir baskı altında bırakıyor" ifadesini kullandı.

BA, mart-nisan döneminde 10,1 milyon işçi için kısa çalışma başvurusundan sonra mayıs ayında 1,06 milyon işçi için de kısa çalışma başvurusu yapıldığını bildirdi.

Öte yandan, Almanya Federal İstatistik Ofisi'nin (Destatis) açıkladığı geçici verilere göre Almanya'da toplam istihdam, Covid-19'un etkisiyle Mart 2010'dan beri ilk kez azalarak nisan ayında 44 milyon 801 bine düştü.

AA

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız