birgün

24° AZ BULUTLU

Almanya 4 cihatçıyı Türkiye'ye sınırdışı etti

Almanya, yıl boyunca 18 radikal İslamcının sınırdışı edildiğini açıkladı.

DÜNYA 28.12.2021 10:40
Almanya 4 cihatçıyı Türkiye'ye sınırdışı etti
Abone Ol google-news

Alman hükümeti, sağ popülist Almanya için Alternatif (AfD) partisi Milletvekili Martin Hess'in Almanya'da bulunan radikal İslamcılarla ilgili soru önergesini yanıtladı. Bu yıl Ocak ayından Aralık ortasına kadar tehlikeli olarak sınıflandırılan 18 radikal İslamcı'nın farklı ülkelere sınırdışı edildiği bilgisini veren Alman hükümeti, ayrıca "terör destekçisi" beş kişinin de Almanya'dan gönderildiğini kaydetti.

DW Türkçe'deki habere göre Alman hükümeti, "tehlikeli" kategorisine giren kişilerden beşinin Rusya'ya, dördünün Türkiye'ye ve ikisinin de Bosna Hersek'e gönderildiğini bildirdi. Diğer yedi kişinin de Cezayir, Kuveyt, Pakistan, Somali, Tacikistan, Irak ve İran'a sınırdışı edildikleri belirtildi.

Alman güvenlik birimlerinin "tehlikeli" sınıflandırması, 'siyasi amaçlı terör saldırıları' da dahil olmak üzere ağır şiddet suçları işleyenleri ya da işleme niyetinde olanları kapsıyor.

Alman hükümeti, sınırdışı işlemleri sırasında pandeminin yol açtığı seyahat kısıtlamalarının yanı sıra ilgili ülkelerdeki siyasi durum nedeniyle de güçlükler yaşandığına işaret etti.

Taliban'ın geçen yaz iktidarı ele geçirmesinin ardından Afganistan'a geri gönderilmelerin durdurulduğunu kaydeden hükümet, Suriye'ye de zaten yıllardır hiç kimsenin geri gönderilemediğine dikkat çekti.

Almanya, pandemi öncesi 2019 yılında "tehlikeli" sınıfına giren 32 kişiyi sınırdışı etmişti.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol