birgün

3° AÇIK

AVRUPA 15.12.2020 07:37

Almanya bugün kapanmaya geçiyor

Almanya bugün kapanmaya geçiyor

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Koronavirüsün etkilerini azaltmak için Almanya ve Hollanda tam kapanmaya hazırlanıyor. Günlük vaka sayısının 20 bini aştığı Almanya'da Başbakan Angela Merkel, yarından itibaren yeni önlemlerin uygulanacağını duyurdu.

Buna göre, 16 Aralık-10 Ocak tarihleri arasında perakende satış yapan tüm işletmeler kapanacak. Marketler, eve servis yapan işletmeler, eczaneler, benzinciler, bankalar, postaneler kapanma uygulamasından muaf tutulacak. Okulların da kapalı kalacağı bu sürede kamuya açık alanlarda alkol tüketimi de yasaklandı.


Pandemi nedeniyle kısmi kapanmaya hazırlanan bir diğer ülke ise Hollanda oldu. Hollanda Kamu yayıncısı NOS, Başbakan Mark Rutte’nin 19 Ocak'a kadar okullar ve alışveriş dükkanlarını kapatma kararını duyuracağını kaydetti. Son iki haftada yaklaşık 100 bin vaka tespit edilen ülkede okulların da evden eğitime geçmesi planlanıyor.

ABD AŞILAMAYA BAŞLADI

Günlük vaka sayısının 200 binlere ulaştığı ABD ise dün aşılama sürecine başladı. Aşı dağıtım sürecinden sorumlu General Gustave Perna, 3 milyon doz aşının hafta sonu ülkenin çeşitli bölgelerine dağıtıldığını, dün 145 noktada aşının mevcut hale geldiğini bugün ise 425 bölgeye daha aşı sevkıyati yapılacağını açıkladı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol