birgün

-3° AÇIK

AVRUPA 12.01.2021 08:10

Almanya cinsiyet eşitliğinde geride

Almanya cinsiyet eşitliğinde geride

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) açıkladığı rapor, Almanya’da cinsiyet eşitliğinin büyük oranda sağlanmadığını ortaya koydu.

WEF’in her yıl düzenli olarak hazırladığı “Küresel Cinsiyet Eşitliği Endeksi” raporunun 2020 yılı verilerine göre, cinsiyet eşitliğinin en yüksek olduğu ülke Izlanda olurken Almanya, Ruanda’nın 9’uncu sırada yer aldığı listede 10’uncu sıraya düştü.

Rapora göre, ülkede cinsiyetler arası gelir farkı yüzde 22-23’e yükseldi.

Raporda, kadınların çocuk ve yaşlı bakımı nedeniyle uzun süre evde olmaları sonucu iş hayatında düşük ücret aldığı ve bu durumun emeklilik ücretlerine yansıdığı ortaya konuldu. 35 milyon yetişkin kadının yaşadığı ülkede pandemi dönemi erkek şiddeti de arttı. Kadınların şiddet gördüklerinde destek alabilecekleri kurumların pandemi nedeniyle erişilemez durumda olduğu belirtilen raporda, Almanya hükümetine “Cinsiyet eşitliği için hızlı adımlar atılması” yönünde çağrı yapıldı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız