birgün

27° AÇIK

Almanya'da 4 yaşındaki çocuğa maymun çiçeği virüsü bulaştı

Almanya'da 2 bin 982 kişide maymun çiçeği vakası tespit edildiği bildirilirken, 4 yaşındaki bir kız çocuğuna da maymun çiçeği virüsü bulaştığı belirtildi.

DÜNYA 09.08.2022 13:39
Almanya'da 4 yaşındaki çocuğa maymun çiçeği virüsü bulaştı
Abone Ol google-news

Almanya’da 4 yaşındaki kız çocuğuna maymun çiçeği virüsü bulaştığı bildirildi.

Robert Koch Enstitüsünce (RKI) yapılan açıklamada, eyalet yönetimlerinin şimdiye kadar 2 bin 982 maymun çiçeği virüsü vakasının Enstitüye bildirildiği ve bu kişilerden 7’sinin kadın olduğu ifade edildi.

Açıklamada, şimdiye kadar 2 gencin maymun çiçeği virüsüne yakalandığının bilindiği aktarılarak, 2 yetişkin ile aynı evde yaşayan bir çocuğa da virüsün bulaştığı bilgisi paylaşıldı.

Alman basındaki haberlerde, söz konusu çocuğun Baden-Württemberg eyaletinin Pforzheim kentinde yaşadığı ve 4 yaşındaki bir kız çocuğu olduğu kaydedildi.

SEMPTOMLARI GÖSTERMİYOR

Baden-Württemberg Eyaleti Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada da kızın yaşadığı evde maymun çiçeği virüsü vakasının ortaya çıkmasının ardından önlem olarak sağlık kontrolünden geçirildiği ve kız çocuğunda da maymun çiçeğinin tespit edildiği ancak semptomlar göstermediği belirtildi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 23 Temmuz'da maymun çiçeği salgınını Uluslararası Halk Sağlığı Acil Durumu (PHEIC) ilan etmişti.

Almanya’da ilk maymun çiçeği virüsü vakası, 19 Mayıs’ta tespit edilmişti.

(AA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol