birgün

22° AÇIK

Almanya'da asgari ücret tasarısı kabul edildi: Bir yıl içinde üç zam

Almanya'da Federal Meclis, asgari ücreti saatte 12 avroya yükselten yasa tasarısını kabul etti. Yeni ücret artışının 1 Ekim'de yürürlüğe girmesi bekleniyor. Buna göre ülkede yıl başında 9,82 avro olarak belirlenen saatlik asgari ücret, temmuz ayında 10,45 avroya, ekim ayında ise 12 avroya yükseltilecek.

AVRUPA 03.06.2022 17:18
Almanya'da asgari ücret tasarısı kabul edildi: Bir yıl içinde üç zam
Abone Ol google-news

Almanya'da asgari ücreti saatlik 9,82 avrodan 12 avroya çıkaran yasa tasarısı kabul edildi. Zam sonrası saatlik asgari ücret temmuz ayında 10,45 avroya ekim ayında ise 12 avroya yükseltilecek.

Konuya ilişkin değerlendirmelerde buluann Federal Çalışma Bakanı Hubertus Heil, ücret artışının özellikle Almanya'nın doğusundaki birçok kadın ve işçi de dahil olmak üzere yaklaşık 6 milyon kişinin gördüğü en büyük artış olabileceğini söyledi. Heil yapılan zamla ilgili, “Artan asgari ücret satın alma gücünü artıracak ve Almanya’da ulusal ekonominin uzun vadede daha verimli olmasını sağlayacak” ifadelerini kullandı.

Almanya'da zorunlu asgari ücret uygulaması 2015 yılı Ocak ayında yürürlüğe girmiş, işveren ve sendikalardan oluşan Asgari Ücret Komisyonunun tavsiyeleri doğrultusunda ücrette artırımlara gidilmişti. Son olarak yıl başında 9,82 avro olarak belirlenen asgari ücretin 1 Temmuz'da 10,45 avroya çıkarılması öngörülüyordu. Koalisyon hükümeti ise Komisyon önerilerinin dışına çıkarak bir kereliğine yasal düzenleme yoluyla zamda uzlaşmıştı.

Almanya'da şu anda yaklaşık 6,2 milyon insanın saatte 12 avrodan daha az bir ücretle çalıştığını belirtiliyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol