birgün

18° PARÇALI BULUTLU

AVRUPA 13.04.2021 10:04

Almanya’da aşırı sağcı ‘Gruppe S’ üyeleri, ‘terör eylemleri planlama’ suçundan bugün hakim karşısına çıkıyor

Almanya’da aşırı sağcı ‘Gruppe S’ üyeleri bugün ‘terör eylemleri planladıkları’ suçlamasıyla Stuttgart kentinde hâkim karşısına çıkıyor. Geçen yıl Şubat ayında tutuklanan aşırı sağcı grubun, müslümanlara, göçmenlere ve politikacılara yönelik saldırı planladığı öne sürülüyor.

Almanya’da aşırı sağcı ‘Gruppe S’ üyeleri, ‘terör eylemleri planlama’ suçundan bugün hakim karşısına çıkıyor

Almanya’da aşırı sağcı Gruppe S üyeleri bugün Stuttgart kentinde hakim karşısına çıkıyor.

Geçen yıl Şubat ayında tutuklanan grup, müslümanlara, göçmenlere ve politikacılara saldırı hazırlığındayken ve Alman istihbarat servisi tarafından planları deşifre edildi.

Yaşları 32 ila 61 olan 11 kişi, ‘Almanya’da iç savaşı ateşlemek amacıyla’ ‘terör eylemleri planlama’ suçlarından yargılanıyor.

Savcılık İddianamesinde, Gruppe S üyeleri, Almanya'da "devleti ve sosyal düzeni sarsıp nihayetinde devirmeyi" amaçladığını belirtiliyor.

Tutuklular arasında grubu maddi destek sağlayan eski bir polis memuru da bulunuyor.

Grub lideri Werner S.’nin, Şubat 2020’de tutuklanmasından kısa bir süre önce silah temin etmeye çalıştığı belirlendi.

GRUP SALDIRI İÇİN HAZIRLIK YAPMIŞ

Savcılık iddianamesine göre grup lideri Werner, 2 bin mermili bir kalaşnikof saldırı tüfeği, suikast silahı olarak bilinen Uzi marka bir hafif makineli tüfek ve el bombaları satın almak istedi. İstihbarat belgelerinde, aşırı sağcı grubun elinde hâlihazırda ruhsat gerektiren 27 adet çoğunlukla Rus üretimi Makarow ve Tokarew tabancaları bulunduğu da belirtiliyor.

Baden-Württemberg eyaleti baş suç araştırmacısı Ralf Michelfelder, saldırıda ele geçirilen silahlarla ilgili, "Sanık planlanan terör eylemlerini gerçekleştirebilseydi, burada tamamen acımasız ve devasa bir ölüm makinesiyle karşılaşabilirdik" dedi.

Grup üyelerinin çoğu, Almanya merkezli yayın kuruluşu ARD raporlarına göre, Bruderschaft Deutschland (Alman Kardeşliği) da dahil olmak üzere diğer aşırı sağ gruplara mensuptu.

ALMANYA’DA SON 5 YILDAKİ AŞIRI SAĞ SALDIRILAR

Temmuz 2016’da 18 yaşındaki bir genç, Münih'teki bir alışveriş merkezinde dokuz kişiyi vurmasının ardından intihar etti. Bavyera eyaleti yetkilileri daha sonra saldırıyı "siyasi güdümlü" olarak sınıflandırarak, gencin ‘radikal sağcı ve ırkçı görüşlere’ sahip olduğunu söyledi.

Temmuz 2018’de Beate Zschäpe, yedi yıla yayılmış 10 ırk temelli cinayet nedeniyle ömür boyu hapse çarptırıldı. Zschäpe ve diğer iki neo-Nazi üyesi, Ulusal Sosyalist Yeraltı (NSU) adında bir ‘terör’ hücresi oluşturmuşlardı.

Haziran 2019’da Almanya'nın İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana ilk aşırı sağ siyasi suikastında, göçmen destekçisi politikacı Walter Lübcke, bahçesinde yakın mesafeden başından vuruldu . Saldırıyı kameraya alan silahlı saldırgan ömür boyu hapis cezasına mahkum edildi.

Şubat 2020’de Hanau kentinde iki ayrı kafede 43 yaşındaki Tobias Rathjen adlı ırkçı bir silahlı saldırgan, 4’ü Türkiye kökenli, 9 göçmeni öldürdü . Polis daha sonra silahlı adamı ve annesini dairesinde vurularak öldürülmüş halde buldu. Başbakan Angela Merkel ise saldırıyla ilgili "Irkçılık zehirdir, nefret de zehirdir ve bu zehir toplumumuzda vardır" açıklamasında bulunmuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol