Her 100 bin kişi başına yeni vaka sayısını gösteren insidans değerinin ilk kez 300'ün üzerine çıktığı Almanya'da, belirli meslek gruplarına aşı mecburiyeti getirileceği öne sürüldü. Söz konusu meslek grubu yaşlı yurtları, bakımevleri ve anaokullarında çalışanları kapsarken, Yeşillerin Federal Meclis Grubu Başkanı Katrin Göring-Eckardt konuya ilişkin açıklamaların yanlış anlaşıldığını kaydetti.

Almanya'da bazı mesleklere aşı mecburiyeti iddiası tartışma yarattı

Almanya’da Birleşmiş Hizmet Sektörü Sendikası (Ver.di) yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşısının huzurevlerinde ve kreşlerde zorunlu hale getirilmesine karşı uyarıda bulundu.

AA'nın aktardığına göre, Ver.di Sendikası Başkanı Frank Werneke, yaptığı yazılı açıklamada, sağlık ve kreş gibi alanlarda aşılanma oranının nüfus ortalamasına göre oldukça yüksek olduğunu belirterek, "Şimdi aşı zorunluğu üzerine düşünülüyorsa bu önemli ölçüde daha fazla insanın aşılanmasına değil, insanların işlerinden ayrılmasına neden olur. Bu da bu alanlarda personel eksikliğine yol açar" değerlendirmesinde bulundu.

Werneke, daha önce aşı zorunluluğu getirilmeyeceği sözü verilmesinden dolayı siyasetin inandırıcılığını da kaybedeceğini söyledi.

AŞI ZORUNLULUĞU KONUSUNDA ANLAŞMA YOK

Öte yandan Yeşillerin Federal Meclis Grubu Başkanı Katrin Göring-Eckardt, ülkede yeni hükümeti kurmak için koalisyon pazarlıklarını sürdüren Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller ve Hür Demokrat Partinin (FPD) huzurevleri ve kreşlerde Covid-19 aşısının zorunlu hale getirilmesi konusunda anlaştığı yönündeki ifadesinin yanlış anlaşıldığını söyledi.

Göring-Eckardt, bu yöndeki ilk açıklamasından birkaç saat sonra kameralar karşısına geçerek, "Kurumlarda aşının zorunlu hale getirilmesi konusunda bir anlaşma yoktur. Eğer yanlış anlaşıldıysam özür dilerim" ifadesini kullandı.

Kendisinin bu konu üzerinde konuşulmasından yana olduğunu aktaran Göring-Eckardt, şimdi getirilecek yeni önlemlerin nasıl bir etki yapacağını beklemek gerektiğini kaydetti.

Mecliste çoğunluğa sahip olan SPD, Yeşiller ve FDP'nin salgınla mücadelede çeşitli önlemler konusunda anlaştığı bilgisini paylaşan Göring-Eckardt, ancak mağazaların kapatılmayacağını, restoranların yeterli alana sahip oldukları sürece açık kalabileceğini kaydetti.

almanya-da-bazi-mesleklere-asi-mecburiyeti-iddiasi-tartisma-yaratti-944555-1.

İNSİDANS DEĞERİ İLK KEZ 300'ÜN ÜZERİNE ÇIKTI

Almanya'da yedi günde her 100 bin kişi başına yeni vaka sayısını gösteren insidans değeri ilk kez 300'ün üzerine çıktı.

Robert Koch Enstitüsü (RKI), son 24 saatte Almanya’da 23 bin 607 yeni vaka tespit edildiğini ve ülke genelindeki günlük insidans rakamının ilk kez 303 olarak belirlendiğini açıkladı. Enstitü, koronavirüs nedeniyle son 24 saatte 43 kişinin hayatını kaybettiğini ve ülkedeki toplam can kaybı sayısının ise 97 bin 715’e yükseldiğini belirtti.

Yeşiller Partisi Eş Başkanı Robert Habeck ve FDP Genel Başkanı Christian Lindner, vaka sayısındaki artışın önlenebilmesi için yeni adımlar atılmasının gerekli olduğunu söylemişti.

CUMHURBAŞKANI AŞI ÇAĞRISINDA BULUNDU

Öte yandan Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier yaptığı açıklamada, "Aşı olmak konusunda hala tereddüt ediyorsanız, bugün size doğrudan sormak istiyorum. Sizi ikna etmek için daha ne olması gerekiyor? Sizlerden tekrar aşı olmanız için rica ediyorum!" ifadelerini kullanarak, “Aşılanmayanlar kendi sağlıklarını ve hepimizi riske atıyorlar" demişti.

Yoğun bakımda yatan Covid-19 hastalarının yüzde 90’ının aşısız olduğuna dikkati çeken Steinmeir, “Her şeyden önce, bu sonbaharda korona virüse yakalananlar ve yoğun bakım ünitelerinde hayatta kalma mücadelesi verenler aşısız kişilerden oluşuyor” ifadelerini kullanmıştı.

almanya-da-bazi-mesleklere-asi-mecburiyeti-iddiasi-tartisma-yaratti-944553-1.
Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier

MERKEL, EYALET BAŞKANLARIYLA GÖRÜŞECEK

Almanya Başbakanı Angela Merkel, günlük vaka sayılarının yüksek seviyede seyretmesi ve hastanelerdeki yoğun bakım bölümlerinde yatanların sayıların artması üzerine salgındaki durumu ve atılacak adımları görüşmek için 18 Kasım Perşembe günü eyalet başbakanlarıyla bir araya gelecek.