birgün

2° PARÇALI BULUTLU

Almanya'da Covid-19 vaka sayısı 15 milyonu aştı: Kısıtlamalar 3 aşamada gevşetilecek

Robert Koch Enstitüsü, Almanya'da Covid-19 tespit edilen kişi sayısı 15 milyonu aştı.

AVRUPA 02.03.2022 12:50
Almanya'da Covid-19 vaka sayısı 15 milyonu aştı: Kısıtlamalar 3 aşamada gevşetilecek
Abone Ol google-news

Robert Koch Enstitüsünden (RKI) yapılan açıklamaya göre, Almanya'da yeni tip koronavirüs (Covid-19) tespit edilen kişi sayısı son 24 saatte 186 bin 406 artarak 15 milyon 53 bin 624'e yükseldi.

Ülkede son 24 saatte Covid-19'dan 301 kişinin yaşamını yitirmesiyle virüse bağlı toplam can kaybı sayısı 123 bin 238'e çıktı. Haftalık 100 bin kişide görülen yeni vaka sayısı 1171,9 olarak tespit edilen ülkede, aktif vaka sayısı 3 milyon 460 bin 100 olarak kaydedildi.

Aşılama kampanyasında 63,5 milyon kişiye birinci doz, 62,8 milyon kişiye de ikinci doz Covid-19 aşısı uygulandı. Hatırlatıcı doz uygulanan kişi sayısı da 47,5 milyona yükseldi.

KISITLAMALARIN 3 AŞAMADA KALDIRILACAĞI AÇIKLANMIŞTI

Almanya’da Covid-19 kısıtlamalarının 3 aşamalı olarak gevşetileceği bildirilmişti.

İlk aşamada, aşılı kişiler için temas kısıtlamaları kaldırılacak, özel toplantılara katılacak kişi sayısı artırılacak. Ancak aşısız kişilere uygulanan kısıtlamalar, 19 Mart'a kadar devam edecek. Yeme-içme sektöründe mart ayının başından itibaren 3G kuralı (aşı yaptırma, hastalığa yakalanıp iyileşme veya negatif test ibraz etme) geçerli olacak.

İkinci aşamanın 4 Mart'tan itibaren başlayacağı belirtilerek, gece kulüpleri ve eğlence yerlerinde 3G kuralının uygulanacağı aktarıldı. İç mekanlarda, maksimum kapasitenin yüzde 60'ına kadar (maksimum 6 bin kişi), dış mekanlarda ise maksimum kapasitenin yüzde 75'e kadar (maksimum 25 bin kişi) doluluğa izin verilecek.

Üçüncü aşama ise 20 Mart’ta başlayacak, salgının seyrine göre Enfeksiyondan Korunma Yasası kapsamında zorunlu olan ev ofis kuralları da artık geçerli olmayacak.

Kapalı mekanlarda, otobüslerde veya trenlerde maske takma zorunluluğu gibi temel koruyucu önlemler ise devam edecek.

AA

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun