birgün

7° HAFİF YAĞMUR

DÜNYA 10.12.2018 12:15

Almanya'da demiryolu çalışanları uyarı grevi yaptı

Almanya'da demiryolu çalışanları uyarı grevi yaptı

Alman Demiryolu ve Taşımacılık Sendikası (EVG) ile Alman Demiryolları (Deutsche Bahn) arasında iki aydır süren ücret pazarlıklarının Cumartesi günü başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından sendika grev ilan etti.

Ülke genelinde etkili olacak grevin banliyö, şehirler arası ve uzun tren seferlerini olumsuz etkilemesi bekleniyor. Sendikalar yüzde 7,5 oranında ücret artışı talep ederken, Alman Demiryolu (DB) yönetimi yüzde 5,1’lik bir artış teklif ediyor. DB, 2016 yılında 716 milyon euro kar elde ederken EVG ise yaklaşık 200 bin çalışanı temsil ediyor.

Alman Demiryolu ve Ulaştırma Birliğinin Sözcüsü Uwe Reitz, daha iyi bir teklifin ardından toplu pazarlık yapmaya devam etmek istediğini söyledi. Reitz, "Başlattığımız grev sinyalleri anlaşıldığını umuyoruz, aksi takdirde daha fazla uyarı grevleri hariç tutulmuyor" diye konuştu.

Tren yollarındaki grevin tüm güne yayılması beklenirken, vatandaşların buna göre önlem alması istendi. Noel öncesi demiryollarındaki grev yolcuları huzursuz ederken, Vatandaşlar ise sosyal medya üzerinden DB'ye tepki gösterdi.(İHA)

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız