birgün

22° AÇIK

Almanya'da enflasyon 1993'ten beri ilk kez yüzde 4'ü aştı

Almanya'da Federal İstatistik Dairesi (Destatis) enflasyon oranının yüzde 4'ü aşarak 28 yılın zirvesine çıktığını açıkladı. Yükselişte enerji fiyatları etkili oldu.

DÜNYA 30.09.2021 17:45
Almanya'da enflasyon 1993'ten beri ilk kez yüzde 4'ü aştı
Abone Ol google-news

Almanya'da Federal İstatistik Dairesi'nin (Destatis) açıkladığı öncül veriler, tüketici fiyatlarının Eylül ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4,1 artış gösterdiğini ortaya koydu.

DW Türkçe'nin haberine göre Almanya'da enflasyonun yüzde 4’ü aştığı en son 1993 yılı Aralık ayında görülmüş, o tarihte enflasyon oranı yüzde 4,3’e çıkmıştı.

Ağustos ayında ise yıllık enflasyon yüzde 3,9 olarak açıklanmıştı.

ENERJİ FİYATLARININ ETKİSİ

Enflasyon bir süredir yükselen enerji fiyatları nedeniyle tırmanışa geçti. Pandemi sonrası ekonomik toparlanma nedeniyle artan enerji talebi nedeniyle fiyatlar da yükselişte.

Eylül ayında tüketiciler bir önceki yılın aynı dönemine göre hanehalkı enerji harcamaları için yüzde 14,3 daha fazla ödemek durumunda kaldı.

Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya’da bu yıl enflasyonun yüzde 5’e ulaşabileceği öngörülüyor. Ancak ekonomistler bu artış bir süre devam etse de kalıcı bir trend olmadığı görüşünde.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol