birgün

15° YER YER HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞIŞ

AVRUPA 01.10.2020 18:08

Almanya'da hizmet sektörü ayakta

Almanya’da korona krizi döneminin sıkıntılarını en çok çeken kamu hizmetleri çalışanları, toplu sözleşme pazarlıklarında taleplerine kayıtsız kalınması üzerine uyarı grevlerine başladı. Sendikalar, aralarında sağlık sektörü emekçilerinin yer aldığı toplam 2,3 milyon işçi için yüzde 4.8 ücret zammı talep ediyor.

Almanya'da hizmet sektörü ayakta

BirGün / Frankfurt

Almanya’da kamu hizmetler sektöründeki çalışanlar günlerde ayakta. Bir süredir devam eden toplu sözleşme pazarlıkları sürecinde çalışanları temsil eden en büyük sendika VERDİ’nin (Birleşik Hizmetliler Sendikası) çağrısıyla gerçekleştirilen uyarı grevleri, yürüyüşler ve diğer protesto eylemlerinin üç hafta sonra gerçekleştirilecek üçüncü tur görüşmelerine kadar sürmesi bekleniyor.

Federal, eyalet ve yerel düzeydeki kamu işletmelerinde çalışan toplam 2,3 milyon işçi adına toplu sözleşme pazarlıklarına katılan VERDİ, eylemlerle taleplerine karşı duyarsız kalan kamu işveren kesimi temsilcilerini bu yolla baskı altına almayı hedefliyor.

İşverenin geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen ikinci tur görüşmelerinde pazarlık masasına somut bir teklif getirmediğini belirten VERDİ Genel Başkanı Frank Werneke, bu durumu “çalışanlara karşı saygısızlık” olarak değerlendirdi. Özellikle yerel yönetim temsilcilerinin “oylama taktiği”yle görüşmelere katıldığını belirten Werneke, “İşverenler anlaşmazlığı kızıştırıyor. Ama bunun yanıtını işyerlerinden alacaklar” dedi.

almanya-da-hizmet-sektoru-ayakta-787534-1.

VERDİ’nin toplu sözleşme görüşmelerindeki taleplerinin başında, yüzde 4.8 oranında ücret zammı, çırak ve stajyerlere yapılan aylık ödemenin 100 avro arttırılmasını, ülkenin doğu ve batısındaki çalışma sürelerinin eşit hale getirilmesi geliyor. 1 Eylül’de Postdam’da başlayan pazarlıklarda, kamu işvereninin karşısında VERDİ’yle birlikte hizmetler sektöründe örgütlü diğer sendikalar GdP (Polis Sendikası), GEW (Eğitim ve Bilim Çalışanları Sendikası), IG BAU (İnşaat, Tarım ve Çevre Koruma Çalışanları Sendikası), DBB (Memurlar Birliği) yer alıyor.

VERDİ’nin 19-20 eylül günlerinde Postdam’da gerçekleştirilen ikinci tur görüşmelerinin sonuçsuz kalması üzerine yaptığı “uyarı grevi” çağrısının ardından Almanya’nın çeşitli kentlerinde sağlık, ulaşım ve taşıma, posta, temizlik, bankacılık gibi alanlarında binlerce çalışan belirli sürelerde işi bıraktı, kent merkezlerinde yürüyüşler gerçekleştirdi.

Bu arada VERDİ’nin kamusal toplu taşımacılığı alanında çalışanlar için yürüttüğü toplu sözleşme görüşmeleri de uyarı grevleri eşliğinde sürüyor. Temmuz ayında başlayan pazarlıklarda 87 bin kamu çalışanını temsil eden VERDİ’nin çağrısıyla gerçekleştirilen uyarı grevleri nedeniyle başta başkent Berlin olmak üzere çeşitli kentlerde toplu taşıma altyapısı bir süre için devre dışı kaldı.

MESAFEYİ KORUYARAK DA GREV YAPARIZ!

VERDİ Başkanı Werneke, işverenin pandemi koşulları nedeniyle işçilerin eylemlerden uzak kalacağı umudunda olduğuna dikkat çekmiş, “Biz sosyal mesafeyi koruyarak da grev yapabiliriz” diyerek uyarı eylemleri çağrısında bulunmuştu.

Bir haftadır çeşitli kentlerde gerçekleştirilen eylemler, işçilerin sendikanın çağrısına katıldığını gösteriyor. Eylemler, grevlerin yanısıra, ülke çapında çeşitli hastanelerden binlerce sağlık çalışanını fotoğraflarıyla biraraya getiren “foto gösteri” gibi yeni biçimler alarak sürdürüldü.

Berlin’de Federal Sağlık Bakanlığı önünde gerçekleştirilen eylemde konuşmaya çalışan Sağlık Bakanı Spahn, eylemciler tarafından ıslıklandı.

Kamu hizmetlileri toplu sözleşme pazarlıklarının üçüncü turu 22-23 Ekim tarihlerinde, ilk turların gerçekleştirildiği Postdam’da gerçekleştirilecek.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız