birgün

7° AÇIK

AVRUPA 23.02.2021 23:18

Almanya'da ilk defa bir kadın, Katolik Piskoposlar Konferansı Genel Sekreterliğine seçildi

Almanya'da ilk defa bir kadın, Katolik Piskoposlar Konferansı Genel Sekreterliğine seçildi

Dış Haberler Servisi

Almanya'da Katolik Piskoposlar Konferansı ilk defa bugün bir kadını genel sekreter olarak seçti. Bu karar, cinsel istismar skandalının sarstığı Katolik kilisesinin modernizasyon yönünde attığı önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

24 yıldır bu görevi sürdüren selefi Hans Langendörfer'in yerine geçen 50 yaşındaki kadın teolog Beate Gilles, piskoposlar tarafından alınan kararları uygulamaya yetkili en yüksek makam olan Genel Sekreterlik görevine 1 Temmuz'da başlayacak.

Katolik Piskoposlar Konferansı Başkanı George Bätzing, "Bu kararın, papazların kadınları liderlik pozisyonlarına teşvik etmek yönündeki mutabakata uygun davrandığının en güçlü işareti olduğunu" belirtti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol