Almanya'da yedi günde her 100 bin kişi başına yeni vaka sayısını gösteren insidans değeri ilk kez 300'ün üzerine çıktı. Ülkede salgın önlemlerinin sertleştirilmesi gündeme gelirken, Yeşiller Partisi Eş Başkanı Habeck, "durumun dramatikliği nedeniyle aşısızlar için bölgesel olarak temas sınırlamasının gerekli olabileceğini" söyledi. Bavyera Başbakanı Söder ise, "Aşısız kişiler için temas kısıtlamaları ihtimaline ihtiyacımız var" çağrısında bulundu.

Almanya'da insidans değeri ilk kez 300'ün üzerine çıktı: Aşısızlar için kısıtlama gündemde

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) vaka sayısının hızla arttığı Almanya'da yedi günde her 100 bin kişi başına yeni vaka sayısını gösteren insidans değeri ilk kez 300'ün üzerine çıkarken, salgın önlemlerinin sertleştirilmesi gündeme geldi.

Robert Koch Enstitüsü (RKI), son 24 saatte Almanya’da 23 bin 607 yeni vaka tespit edildiğini ve ülke genelindeki günlük insidans rakamının ilk kez 303 olarak belirlendiğini açıkladı. Enstitü, koronavirüs nedeniyle son 24 saatte 43 kişinin hayatını kaybettiğini ve ülkedeki toplam can kaybı sayısının ise 97 bin 715’e yükseldiğini belirtti.

Yeşiller Partisi Eş Başkanı Robert Habeck ve FDP Genel Başkanı Christian Lindner, vaka sayısındaki artışın önlenebilmesi için yeni adımlar atılmasının gerekli olduğunu söyledi.

Koronavirüs aşısı olmayanlar için kısıtlamaların gündeme gelebileceğini belirten Habeck, "Durumun dramatikliği nedeniyle aşısızlar için bölgesel olarak temas sınırlamasının gerekli olabileceğini" belirtirken, sınırlamalardan çocukların muaf tutulması şartıyla hukuki olarak aşı olanlar ile aşısızlar arasında fark gözetmenin mümkün olduğunu belirtti.

YENİ ÖNLEMLERİN GETİRİLMESİ PLANLANIYOR

Oluşturulacak koalisyon hükümeti ortakları, koronavirüs vaka sayılarının artışını engellemek için 3G olarak bilinen, "Aşı olma, hastalığı geçirmiş olma ve negatif test şartının" Almanya genelinde tüm işyerlerinde uygulanması önerisini de değerlendiriyor.

Evden çalışmanın mümkün olduğu meslek grupları için bunun yükümlülük haline getirilmesinin yanı sıra, demiryolu seyahatlerinde de 3G şartının aranması gibi önlemlerin getirilmesi planlanıyor.

KISITLAMA TALEBİ

Bavyera Başbakanı Markus Söder, sert kuralların uygulaması gerektiği çağrısında bulunarak ülke çapında 2G ve aşısız kişiler için temas kısıtlamalarının getirilmesini istedi. Söder, Almanya genelinde önemli ölçüde artan korona vakalarını göz önünde bulundurarak, "Aşısız kişiler için temas kısıtlamaları ihtimaline ihtiyacımız var. Önlem alamazsak salgınla baş etmemiz mümkün olmayabilir" dedi.

Bazı meslekler için zorunlu aşı ve Almanya için 2G kısıtlamasına gidilmesini belirten Söder, kurulacak koalisyon hükümetinin salgına karşı korunma yasası taslağını bir an önce bitirmelerini istedi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, günlük vaka sayılarının yüksek seviyede seyretmesi ve hastanelerdeki yoğun bakım bölümlerinde yatanların sayıların hızla artmasından dolayı endişeli olduğunu ve gelecek haftaların zor geçeceği uyarısında bulunmuştu.

Merkel salgındaki durumu ve atılacak adımları görüşmek için 18 Kasım Perşembe günü eyalet başbakanlarıyla bir araya gelecek.

Kaynak: İHA / AA