birgün

8° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

DÜNYA 18.02.2020 07:54

Almanya’da ırkçı tehlike

Almanya’da kendilerine ‘Çelik Çekirdek’ adını veren aşırı sağcı bir grubun camilere, politikacılara ve mültecilere saldırılar planladığı iddia edildi

Almanya’da ırkçı tehlike

Dış Haberler Servisi

Alman medyası, kendilerine ‘Der Harte Kern’ (Çelik Çekirdek) adını veren aşırı sağcı ve ırkçı bir grubun, ülkede camilere, politikacılara ve mültecilere saldırılar planladığını yazdı. Polis geçen cuma günü 12 kişiyi, grup üyesi oldukları şüphesiyle gözaltına alınmıştı.

Welt am Sonntag gazetesinde yer alan göre yapılan baskınlarda, silahlar ve ev yapımı patlayıcı üretiminde kullanılabilecek maddeler ele geçirildi. Aynı haberde, örgütün lideri olduğu düşünülen kişinin ise firarda olduğu kaydedildi.

Alman medyasına göre operasyon, gruba sızan bir kişinin polise verdiği bilgiler üzerine yapıldı. Ülkenin en yüksek ceza yargısı mercii olan Federal Adalet Mahkemesi, 12 kişinin soruşturma süresince gözaltında tutulmasına karar verdi.

WHATSAPP'TA BULUŞMUŞLAR

Geçen hafta gözaltına alınanlardan tümü Alman vatandaşı olan dört kişinin Çelik Çekirdek grubunun kurucuları olmakla, diğer sekiz kişinin ise gruba para, silah ve diğer ihtiyaçlarını temin etmekle suçlandıkları bildiriliyor.

Grubun üyelerinin WhatsApp uygulaması üzerinden tanıştıkları ve geçen Eylül ayında örgütü kurdukları belirtiliyor. Aşırı sağcıların, Finlandiya'da beş yıl önce kurulan “Odin'in Askerleri” adlı bir başka aşırı sağcı grupla da bağlantısı olduğu düşünülüyor.

Grubun lideri olduğu öne sürülen 53 yaşındaki Werner S. adıyla anılan firari şahsın, yetkililerce bilindiği ve güneydeki Ausburg kentinde ikamet ettiği açıklandı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız