birgün

2° AÇIK

AVRUPA 15.01.2021 18:49

Almanya’da karantinayı ihlal edenler için zorunlu yerleşim merkezi kuruluyor

Almanya’nın Saksonya eyaleti yetkilileri, Covid-19 karantinasını birçok kez ihlal etmekten yakalananların ‘zorunlu yerleşimi’ için bir merkez oluşturma hazırlıkları yapıyor

Almanya’da karantinayı ihlal edenler için zorunlu yerleşim merkezi kuruluyor

Almanya’nın Saksonya eyaletinin koronavirüs karantinasını birçok kez ihlal etmekten yakalananların ‘zorunlu yerleşimi’ için bir merkez oluşturmayı planladığı bildirildi.

Bild gazetesinin aktardığına göre, Almanya’nın Saksonya eyaleti yetkilileri, yeni tip koronavirüs (Covid-19) karantinasını birçok kez ihlal etmekten yakalananların ‘zorunlu yerleşimi’ için bir merkez oluşturma hazırlıkları yapıyor.

Bunun için 2017'de inşa edilen Dresden'deki birincil mülteci kabul merkezinin yeniden donatılması planlanıyor. Saksonya Eyaleti Sağlık Bakanı Petra Köpping 2020 baharında, karantinayı birçok kez ihlal edenlerin psikiyatri hastanelerine gönderilmelerini önermişti, ancak bu öneri de ihlalcilerin otel veya hastanelere yerleştirilmesi fikri gibi kabul görmemişti.

Yeni merkeze yerleştirmenin koşulları ve maliyeti ile ilgili bilgi paylaşılmazken, alanın duvarlarla çevrildiği ve polis tarafından izleneceği belirtildi.

Saksonya Eyaleti Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkilileri, mülteci kabul merkezinin yeniden donatıldığı haberini doğrulayarak, ‘zorla yerleştirmenin’ karantina kurallarını birçok kez ihlal edenler için geçerli olacağı bilgisini paylaştı.

Yetkililere göre prosedür, “ısrarcı telkin, para cezası ve mahkeme kararı” şeklinde kademeli olarak işleyecek.

Robert Koch Enstitüsü tarafından açıklanan Almanya'daki son Covid-19 verilerine göre, vaka sayısı 2 milyon 958'e ulaştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol