birgün

10° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

Almanya’da koalisyon anlaşması yapıldı, plan açıklandı: Çifte vatandaşlığa yeşil ışık

Almanya’da üç partinin oluşturduğu koalisyon hükümeti resmen kuruldu. Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller ve Hür Demokrat Parti’den (FDP) oluşan ve SPD'li Olaf Scholz’un başbakanlık görevini yürüteceği ‘Trafik Lambası’ koalisyonu, 177 sayfalık planını da açıkladı. Planda çifte vatandaşlığa yeşil ışık yakıldı. Ülke, 1950’li yıllardan bu yana ilk kez üç partili koalisyon tarafından yönetilecek.

AVRUPA 24.11.2021 17:56
Almanya’da koalisyon anlaşması yapıldı, plan açıklandı: Çifte vatandaşlığa yeşil ışık
Abone Ol google-news

16 yıllık Angela Merkel döneminin sona erdiği Almanya’da, genel seçimlerinden 8 hafta sonra Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller ve Hür Demokrat Parti (FDP), hükümet kurma planını resmen sundu.

Adını üç partinin renklerinden alan ‘Trafik Lambası’ koalisyonunda, SPD'li maliye bakanı Olaf Scholz başbakan (şansölye) olarak görev yapacak. Scholz’un yardımcılığını ise Yeşiller Eşbaşkanı Robert Habeck yürütecek.

Berlin’de basın toplantısı düzenleyen SPD, Yeşiller ve FDP liderleri, “Daha fazla ilerlemeye cesaret et - Özgürlük, Adalet ve Sürdürülebilirlik için İttifak” isimli 177 sayfalık planlarını açıkladı.

‘TÜRKİYE’ DETAYI: “AB’NİN ORTAĞI”

Koalisyon anlaşmasında dış politika ve özellikle Yeşillerin önceliği olan çevre konularına geniş yer ayrılırken, Türkiye ile ilgili de bir madde yer aldı. Reuters'ın aktardığına göre, anlaşmada “Türkiye'nin endişe verici iç siyasi gelişmelere rağmen önemli bir komşu ve AB ortağı olmaya devam ettiği” belirtildi.

1950’lerden beri Almanya’nın ilk üç partili koalisyon hükümeti olacak hükümetin planı özetle şu şekilde:

*Asgari ücret saatte 12 Avroya yükseltilecek.

*Batı Balkanlar'daki altı AB üyesi adayının katılım sürecine destek verilecek.

*Bir sonraki Avrupa Komisyonu Başkanı'nın Almanya'dan seçilmemesi halinde, Avrupa Komisyonu üyeliği için Yeşiller Partisi'nin göstereceği aday seçilecek.

*Oy kullanma yaşı 16'ya düşürülecek.

*(Astronomik kiralara karşı) Daha fazla konut inşa edilecek. Yılda 400 bin daire hedefinin çeyreğini devlet finanse edecek.

*2030'a kadar ülkedeki arabaların en az 15 milyonunun elektrikli olması hedeflenecek.

*Covid-19 pandemisiyle mücadele için bir kriz ekibi oluşturulacak.

*Çifte vatandaşlığa imkan sağlanacak. Göçmenler Almanya'da beş yıl yaşadıktan sonra vatandaşlık başvurusu hakkı tanınacak.

* Düzenlenmiş esrar satışı yasallaştırılacak.

*Afganistan'dan tahliye operasyonu konusunda bir parlamento soruşturması başlatılacak.

* Almanya'da askeri insansız hava araçlarının (İHA) belirli koşullarda silahlı hale getirilmesinin önü açılacak.

* Yaşı ilerleyen Tornado savaş jetlerinin yerine yeni uçaklar alınacak.

* Rusya ile yapıcı diyalog aranacak; farklı tehdit algıları dikkate alınarak Rusya'ya yönelik ortak Avrupa politikasına odaklanılacak.

Almanya'da hükümet kurmak için müzakere yürüten Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller ve Hür Demokrat Partinin (FDP) koalisyon protokolünün tamamlandığını açıkladı.

SPD Eş Genel Başkanları Walter Norbert-Borjans ve Saskia Esken, Yeşillerin Eş Başkanları Robert Habeck ve Annalena Baerbock, FDP Genel Başkanı Christian Lindner ile SPD'nin Başbakan adayı Maliye Bakanı Olaf Schoz koalisyon protokolünü tanıtmak için başkent Berlin'deki Westhafen Kongre Merkezi'nde basın toplantısı düzenledi.

Yeni hükümetin başbakanı olacak Scholz, yaptığı açıklamada, en önemli mesajın; "SPD, Yeşiller ve FDP arasında koalisyon hükümetinin kurulması için anlaşması" olduğunu söyledi.

Scholz, partilerin renklerinden dolayı (kırmızı-sarı-yeşil) bu hükümetin "trafik lambası koalisyonu" olarak isimlendirildiğine işaret ederek, "Trafik lambası kuruldu." ifadesini kullandı.

Koalisyon sözleşmesinin, gelecek 10 günde partinin kurullarına ve üyelere incelemeleri için sunulacağını aktaran Scholz, kendilerinin bunun onaylanması için çaba harcayacaklarını dile getirdi.

Scholz, müzakereleri yoğun, tutkuyla, güven içinde ve çözüm odaklı yürüttüklerini vurgulayarak, "Ülkeyi daha iyi hale getirme iradesiyle birleştik." dedi.

Ülkeyi ileriye götürmek istediklerinin altını çizen Scholz, bunun için gelecekte yatırımları artıracaklarını kaydetti.

Scholz, hangi bakanlığa hangi ismin getirileceğini protokolün parti kurumları tarafından kabul edildikten sonra açıklayacağı bilgisini paylaştı.

AKTİF DIŞ POLİTİKA İZLENECEK

Yeşillerin Eş Başkanı Habeck de yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına ve Polonya-Belarus sınırındaki göçmen krizine işaret ederek, "Hükümeti, bir kriz döneminde devralacağız. Dördüncü dalgayı kırmak ve korona krizini yönetilebilir kılmak için gereken her şeyi yapacağız." dedi.

Kriz döneminde devraldıkları ülkenin modernleştirilmesi için büyük çaba gerektiğine dikkati çeken Habeck, bunun başarılabilmesinin mümkün olduğunu koalisyon protokolüne yansıttıklarını kaydetti.

Yeşillerin diğer Eş Başkanı Annalena Baerbock da Avrupa'nın çevresindeki krizlerin arttığını belirterek, bu nedenle "trafik lambası" koalisyonunun aktif bir dış politikayı izleyeceğini söyledi.

"SCHOLZ, GÜÇLÜ BİR ŞANSÖLYE OLACAK"

FDP Genel Başkanı Lindner de müzakerelerde çok yoğun tartışmaların yaşandığını aktardı.

SPD'nin ve Yeşillerin bu protokolü müzakere ettikleri için gurur duyabileceklerini aktaran Lindner, FDP'nin de sonuçtan memnun olduğunu kaydetti.

Olaf Scholz'un liderlik kişiliğine sahip olduğunu söyleyen Lindner, "Olaf Scholz, Almanya'nın güçlü bir şansölyesi olacak." değerlendirmesinde bulundu.

SPD Eş Genel Başkanı Norbert-Borjans da burada anlaşan partilerin birleşmek için değil koalisyon kurmak için bir araya geldiğini vurgulayarak, "Bu koalisyon protokolüyle ülkeye faydalı olacak bir şeyi başardık." dedi.

BAKANLIKLARIN PARTİLERE DAĞILIMI

Koalisyon protokolünde, SPD'ye Başbakanlığın yanı sıra İçişleri Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı, Savunma Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, İmar Bakanlığı, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanlığının yanı sıra Göç, Mülteciler ve Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanlığı ve Eyaletlerden Sorumlu Devlet Bakanlığı verildi.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINI YEŞİLLER ALACAK

Yeşiller de Dışişleri Bakanlığı, Ekonomi ve İklimi Koruma Bakanlığı, Çevre, Tabiatı Koruma, Nükleer Güvenlik ve Tüketici Koruma Bakanlığı, Aile, Yaşlılar, Kadın ve Gençlik Bakanlığı ve Gıda ve Tarım Bakanlığının yanı sıra Kültürden Sorumlu Devlet Bakanlığını üstelenecek.

FPD de Maliye Bakanlığı, Eğitim ve Araştırma Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ile Ulaştırma ve Dijitalleşme Bakanlığını aldı.

Başbakanlık Dairesi Başkanı da SPD'li bir isim olacak. Başbakan Yardımcılığı da Yeşillere verildi.

Medyada, Başbakan Olaf Scholz'un başbakanlığında kurulacak hükümette Yeşiller Eş Başkanı Robert Habeck Ekonomi ve İklimi Koruma Bakanlığını, partinin diğer Eş Başkanı Annalena Baerbock'un Dışişleri Bakanlığını üstleneceği, FDP Genel Başkanı Christian Lindner'in ise Maliye Bakanlığı görevine geleceği aktarıldı.

YENİ HÜKÜMETİN KURULMASI İÇİN YOL HARİTASI

Koalisyon protokolü; Yeşillerde üyelere, SPD ve FDP'de delegelerin onayına sunulacak.

SPD ve FDP'nin bunun için 4-5 Aralık'ta kurultaylar düzenlemesi planlanırken; Yeşillerdeki üyelere onay süreci yarın başlayacak.

Koalisyon protokolünün yanı sıra bakanlıklar için öngörülen isimlerin de üyelere sorulacağı sürecin 10 gün olması planlanıyor.

Partiler protokolü kabul ettikten sonra Olaf Scholz'un Federal Meclis tarafından seçilmesi gerekiyor.

Meclis'teki oylamanın 6 Aralık'ta başlayacak haftada gerçekleşmesi öngörülüyor.

Scholz, Mecliste başbakan seçildiği gün bakanlarla Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier'den görev belgesini alacak. Daha sonra yeni kabinenin ilk oturumu yapılacak.

SPD, 26 Eylül'de yapılan genel seçimlerde yüzde 25,7 oyla birinci sırayı almıştı. Seçimlerin ardından SPD, Yeşiller ve FDP ile koalisyon görüşmelerine başlamıştı.

SEÇİMLERDE NE OLMUŞTU?

Almanya’da 26 Eylül'de yapılan genel seçimlerde Olaf Scholz öncülüğündeki Sosyal Demokrat Partisi (SPD) oyların yüzde 25,7'sini alarak seçimlerden birinci parti olarak çıkmıştı.

‘Trafik Lambası’ koalisyonunun diğer bileşenleri Yeşiller yüzde 14,8, Hür Demokrat Parti ise yüzde 11,5 oy almıştı.

Kaynaklar: Gazete Duvar, Sputnik

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun