birgün

11° PARÇALI BULUTLU

AVRUPA 26.12.2020 15:12

Almanya'da koronavirüse karşı aşılama yarın başlıyor

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, koronavirüse karşı aşılamanın yarın başlanacağını açıkladı. Spahn, "Aşı merkezleri ve aşı ekipleri hazır" dedi.

Almanya'da koronavirüse karşı aşılama yarın başlıyor

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, Amerikan ilaç şirketi Pfizer ile Alman biyoteknoloji şirketi BioNTech’in yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı geliştirdiği aşı ile yarın başlanacak aşılama sürecine ülkesinin hazır olduğunu söyledi.

Spahn, Berlin’de düzenlediği basın toplantısında, yarın ilk aşıların yapılmaya başlanacağını belirtti.

Federal hükümetin aşıları satın aldığını ve dağıtımını üstlendiğini, ancak aşılamayı eyaletlerin organize ettiğini kaydeden Sphan, "Aşı merkezleri ve aşı ekipleri hazır" ifadesini kullandı.

"İKİNCİ SEVKİYAT İKİ GÜN SONRA GERÇEKLEŞECEK"

Bu sıralarda Avrupa ve Almanya genelinde aşı sevkiyatı yapmak için kamyonların yollarda olduğunu söyleyen Spahn, ikinci sevkiyatın da iki gün sonra gerçekleşeceği bilgisini paylaştı.

“Bu aşı, salgını yenmek için önemli anahtardır” diyen Spahn, ilk önce yaşlı bakımevlerinde yaşayanlara ve 80 yaşın üzerindekilere aşının yapılacağını yineledi.

Spahn, daha genç ve sağlıklı olanlardan ise sabırlı olmalarını ve Covid-19 tedbirlerine uymaya devam etmelerini istedi.

Aşının Almanya’da geliştirilmesinden dolayı gurur duyduğunu ifade eden Spahn, “Bilim insanları Özlem Türeci ve Uğur Şahin çiftinin başarılı bir göç hikayesini anlatabilmeleri millet olarak bizi gururlandırabilir” değerlendirmesinde bulundu.

Spahn, aşılamaya yarın Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerle birlikte başlanacağına işaret ederek, bu krizde Almanya’nın tek başına değil, AB ülkeleriyle birlikte hareket etmek istediğini kaydetti.

"YIL SONUNA KADAR 1,3 MİLYON AŞI GETİRİLECEK"

Almanya’ya yıl sonuna kadar 1,3 milyon, gelecek yılın ilk çeyreğinde de 10 milyon dozun üzerinde BioNTech ve Pfizer’in ürettiği aşının getirileceğini anlatan Spahn, Avrupa İlaç Ajansının (EMA) yılbaşından sonra onay vermesi durumunda Moderna şirketinden de gelecek yılın ilk çeyreğinde 1,5 milyon doz aşı almayı planladıklarını ifade etti.

Spahn, 2021’in ortasında ülkedeki herkese aşı olma imkanı vermek istediklerini, aşının ücretsiz ve isteğe bağlı olacağını anımsattı.

Almanya Sağlık Bakanı Spahn, halkı aşı konusunda bilgilendirmek için de bir kampanya başlattıklarını kaydetti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol