birgün

-3° AÇIK

AVRUPA 09.01.2021 21:22

Almanya’da milyonlarca çalışan, ‘dayanışma vergisi’nden muaf tutulacak

Almanya’da milyonlarca çalışan 1 Ocak’tan itibaren ‘Dayanışma Vergisi’ (Solidaritaetszuschlag) ödemekten muaf tutulacak.

Almanya’da milyonlarca çalışan, ‘dayanışma vergisi’nden muaf tutulacak

BirGün / Almanya

‘Dayanışma Vergisi’, 1991 yılında iki Almanya’nın birleşmesinden sonra Doğu‘nun kalkınması için geçici bir süreliğine getirilmişti. Çalışanlardan ilk başta ‘Bir yıl için‘ denilerek gelir vergilerinin yüzde 7,5‘si oranında alınmaya başlanan vergi, kaldırılmayıp otuz yıl kadar sürdürüldü. Dayanışma vergisi günümüzde, gelir vergilerinin yüzde 5,5 oranına denk geliyor.

Yeni yılda yıllık toplam geliri 61 bin 717 Euro’nun altında olan çalışanlar ‘Dayanışma Vergisi’ ödemeyecek. Bu rakam çalışan kesimin yüzde doksanını kapsıyor. Yüzde 6.5 oranındaki bir kesim de ‘Dayanışma Vergisi’ni kısmen ödeyecek. Vergiden muaf tutulacak çalışan sayısı 35 milyon 500 bin kişiyi bulabilecek. Bunun Almanya tarihinde en büyük vergi indiriminden biri olacağı kaydedildi.

‘DOĞRU ZAMANDA GELİYOR’

Maliye Bakanı Olaf Scholz, “Dayanışma Vergisi’nin kaldırılması, şimdi aileler için başlattığımız vergi indirimi ile birlikte çok çok uzun zamandır gerçekleşen en büyük vergi indirimi. Ve doğru zamanda geliyor. Korona salgınının ortasında, küçük ve orta gelirliler daha fazla paraya sahip olacak” dedi.

Diğer yandan Almanya’da yeni yılda ‘Çocuk Parası’ 15 Euro artırılacak. Halen geçerli çocuk başına ödenen 204 Euro tutarındaki ilk iki çocuk için ödenen para, 1 Ocak’tan itibaren 219 Euro‘ya, üçüncü çocuk için 210 Euro‘dan 225 Euro‘ya, dördüncü çocuk içinse 235 Euro‘dan 250 Euro‘ya yükselecek. Çocuk başına vergiden muaf tutulan yıllık gelir ise 7 bin 812 Euro‘dan 8 bin 388 Euro düzeyine çekilecek.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız