birgün

4° PARÇALI BULUTLU

Almanya'da muhalif gazeteciye tehdit: Posta kutusuna mermi bıraktılar

Yaklaşık 40 yıldır Almanya’da gazetecilik yapan Hüseyin Şenol, posta kutusuna bırakılan bir tabanca mermisiyle tehdit edildi. Güney Almanya’da yayınlanan Merhaba gazetesinin kurucusu ve Avrupa Demokrat sitesinin yazarı olan Şenol, tehdidin ardında “Türk ya da Alman faşistlerinin" olabileceğini söyledi. Polis olayı soruşturuyor.

AVRUPA 22.10.2021 13:17
Almanya'da muhalif gazeteciye tehdit: Posta kutusuna mermi bıraktılar
Abone Ol google-news

BİRGÜN / FRANKFURT

Almanya’da 31 yıldır yayınlanan Merhaba gazetesinin kurucusu ve muhalif haber sitesi Avrupa Demokrat’ın yazarlarından Hüseyin Şenol, posta kutusuna bırakılan 9 mm çaplı bir tabanca mermisiyle tehdit edildi.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Avrupa’daki aktivistleri arasında yer alan ve yurt dışında da kurulan son Halkların Demokratik Kongresi’nin (HDK) Avrupa Merkez Yönetim Kurulu üyesi olan Şenol, tehdidin ardında 'Türk ya da Alman faşistlerinin' olabileceğini söyledi.

Polisin de konuyu soruşturduğunu belirten Şenol, olayla ilgili açıklamasında tehdidin çok yönlü olabileceğini ve birkaç çevreden şüphelendiğini söyledi.

“Resmi veya gayri resmi Türkiyeli faşistler olabilir” diyen Şenol, mermili tehdidin ırkçı Alman Nazilerinden de gelebileceğini belirterek “Sonuçta, duruşumuz ve mücadelemiz her iki tarafın ırkçılarına, faşistlerine karşı” diye konuştu. Olayla ilgili soruşturmayı yürüten Neu-Ulm Polisi’nin önümüzdeki günlerde de konu hakkında bir açıklama yapması bekleniyor.

“Ayrımcılığa ve ırkçılığa karşı anti-faşist gazete” sloganıyla çıkan Merhaba gazetesinin yazı kurulunda yer alan ve “sansüre inat” sloganıyla yayınlanan Avrupa Demokrat’ta düzenli yazılar Şenol, “Tabii ki önlemlerimizi alacağız ama mücadelemizden geri durmayacağız. Bulunduğumuz her alanda faşizme ve ırkçılığa karşı mücadelemizi sürdürecek, Türkiye halklarıyla dayanışmaya hareketinin parçası olmaya devam edeceğiz“ dedi.

41 yıldır Almanya’da yaşayan 12 Eylül Darbesi mağduru sürgünlerden olan Şenol, bulunduğu bölgede çeşitli “yerli ve göçmen” insan hakları kuruluşları, sendika, inisiyatif ve diğer kurumlarda aktif mücadele içinde bulundu. Kurtuluş geleneğinden gelen Şenol, SDP, Sosyalist Parti ve SYKP içinde de aktif mücadele yürüttü. Ulm Tohum Kültür Merkezi (TKM) ve uzun yıllardır Alman Sendikalar Birliği’nin (DGB) bünyesindeki en büyük sendikalardan Ver.di (Birleşmiş Hizmetliler Sendikası) çatısı altındaki gazeteciler sendikası dju‘nun (Alman Gazeteciler Birliği) da üyesi olan Şenol, yaklaşık 40 yıldır gazetecilik yapıyor

POLİSLE DAVALIK OLMUŞTU

Hüseyin Şenol, birkaç yıl önce de bir siyasal protesto gösterisi sırasında kendisine müdahale eden ve ırkçılık yapan bir Alman polisiyle mahkemelik olmuş, sonunda davayı kazanmıştı.

Olay sırasında elindeki fotoğraf makinesini almak isteyen polise karşı çıkan Şenol, bu sırada kendisine „Burayı beğenmiyorsan aşağıya git (Türkiye’ye)“ diyen polise ırkçılık yaptığını söylemiş, kendisinden şikayetçi olmuştu.

Polis de bunun üzerine olay sırasında kendisine 'faşist' denilerek, hakarete uğradığı iddiasıyla suç duyurusunda bulunmuştu.

Mahkemede paraya çevrilen 20 günlük cezaya çarptırılan Şenol’un karara itiraz etmesi üzerine dava bir üst mahkemede görülmüş ve yargıçlar kendisini haklı görmüş, polisin görevini yapan gazetecinin fotoğraf makinasını almaya, makinedeki fotoğrafları silmeye ve sözkonusu sözleri sarfetmeye hakkı olmadığına dair açıklamayla ilk mahkemenin verdiği karar bozulmuş, olayda polisin hatalı olduğuna ve mahkeme masraflarının Ulm emniyeti tarafından üstlenilmesine karar verilmişti.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun