birgün

20° AÇIK

GÜNCEL 24.07.2021 09:00

Almanya'da muhalifler için ölüm listesi oluşturulmuş

Almanya'da muhalifler için ölüm listesi oluşturulmuş

Haber Merkezi

Almanya'da bulunan muhalif isimlerden ölüm listesi oluşturulduğu belirtildi. BirGün yazarı, Gazeteci Erk Acarer'in Almanya'da bıçaklı saldırıya uğraması ve tehdit edilmesinin ardından Almanya polisi harekete geçti. Soruşturmayı genişleten polis, bir ölüm listesinin olduğunu tespit etti. 55 kişilik olduğu öne sürülen listede ismi bulunan kişilere ulaşan polis, dikkatli olmaları konusunda uyarıda bulundu.

Son olarak sosyal medya hesabından açıklamada bulunan Sanatçı Ferhat Tunç, söz konusu listede isminin geçtiğini ve polis tarafından dikkatli olması için uyarıldığını aktardı. Tunç mesajında, "Almanya’nın Darmstadt Polis Merkezi'nden özel görevli polisleri tarafından, 54 kişilik ölüm listesinde adımın geçmesi nedeniyle bilgilendirildim. Can güvenliğimin tehdit altında olduğu bildirildi bana. Konuyla ilgili benimle diyalogda olacaklarını belirttiler" ifadelerini kullandı. Gazeteci Celal Başlangıç da aynı şekilde uyarıldığını belirtmişti.

Gazetemizin yazarı Erk Acarer, geçen haftalarda bıçaklı saldırıya uğramıştı. Acarer'e saldırının ardından da evine yumurtaya sarılarak üzerinde 'Sen bekle' yazan bir not atılmıştı.

Fotoğraf: Erk Acarer (sol) darp edilirken Ferhat Tunç da (sağ) tehdit edildiğini açıklamıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol