birgün

6° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 25.11.2019 15:02

Almanya'da müze soygunu: 1 milyon avro değerinde tarihi eser çalındı

Almanya'da müze soygunu: 1 milyon avro değerinde tarihi eser çalındı

Almanya’nın Dresden kentinde bulunan ve Avrupa’nın en eski müzelerinden biri olan Grünes Gewölbe Müzesi soyuldu. Müzeden yaklaşık 1 milyar avro değerinde tarihi eser çalındığı belirtildi.

Olay, yerel saatle sabaha karşı 05.00’te gerçekleşti. Alman medyasında yer alan haberlere göre, elektrik devresini yangın çıkararak etkisiz hale getiren hırsızlar, müzenin küçük penceresinden içeriye girdi.

Müzenin tarihi bölümünü hedef alan hırsızlar, 1 milyar avro değerinde tarihi eseri çalarak kayıplara karıştı.

Saksonya Eyalet Polisi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, olayın inceleme altında olduğunu ve hırsızların arandığını bildirdi.

Müzedeki eserlerin 1694-1733 yılları arasında Saksonya Elektörlüğü yapan ‘Güçlü August’ döneminde toplandığı belirtilirken, hangi eserlerin çalındığı konusunda bilgi verilmedi.

(DHA)
Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol