birgün

16° AZ BULUTLU

Almanya'da NSU'ya yardım ettiklerinden şüphelenilen 5 kişi hakkında takipsizlik kararı

Almanya'da 8'i Türk 10 kişiyi katleden Nasyonal Sosyalist Yeraltı örgütüne yardım ve yataklık ettiğinden şüphelenilen 5 kişi hakkındaki soruşturmada savcılık, takipsizlik kararı verdi. Gerekçe olarak "şüpheliler hakkında yeterli şüphe görmediği ve ön soruşturmadan elde edilen bulguların iddianame için yeterli olmaması" gösterildi.

AVRUPA 14.09.2022 21:38
Almanya'da NSU'ya yardım ettiklerinden şüphelenilen 5 kişi hakkında takipsizlik kararı
Abone Ol google-news

Almanya'da 8'i Türk 10 kişiyi katleden Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) örgütüne yardım ve yataklık ettiğinden şüphelenilen 5 kişi hakkındaki soruşturmada takipsizlik kararı verildi.

Alman medyasında yer alan haberlere göre Federal Başsavcılık, Max-Florian B, Mandy S, Thomas M, Matthias D. ve Jan W. hakkındaki soruşturmayı durdurdu.

Söz konusu kişilerin NSU üyesi Uwe Böhnhardt, Uwe Mundlos ve Beate Zschaepe'nin eylemlerinden haberdar oldukları, sahte kimlik ve silah temin ettikleri, kira sözleşmeleri imzaladıkları ve yeraltına inip saklanmalarını sağladıkları iddia ediliyordu.

Savcılığın şüpheliler hakkında yeterli şüphe görmediği ve ön soruşturmadan elde edilen bulguların iddianame için yeterli olmaması nedeniyle takipsizlik kararı verdiği belirtildi.

NSU HAKKINDA

Almanya'da, 2000-2007'de 8'i Türk 10 kişiyi öldüren, en az iki bombalı saldırı düzenleyen ve 15 banka soygunu gerçekleştiren NSU örgütü üyelerinin varlığı ve cinayetlerdeki rolü, 4 Kasım 2011'de tesadüf sonucu ortaya çıkmıştı.

Neonazi örgütünün, uzun yıllar boyunca Alman güvenlik birimlerince tespit edilememiş olması, NSU üyelerinin geçmişte bazı istihbarat muhbirleriyle ilişki kurduklarının ortaya çıkması, Almanya’da büyük tartışmalara yol açmıştı.

Almanya iç istihbarat servisi Anayasayı Koruma Teşkilatında aşırı sağcı gruplara ve kullanılan muhbirlere ilişkin bazı belgelerin 4 Kasım 2011'den birkaç gün sonra imha edilmesi de büyük kuşku yaratmıştı.

NSU üyelerinden Uwe Böhnhard ve Uwe Mundlos, 4 Kasım 2011'de bir banka soygununun ardından saklandıkları karavanda ölü bulunmuş, intihar ettikleri öne sürülmüştü.

YARGI SÜRECİ

Münih Yüksek Eyalet Mahkemesinde 2013’te başlayan NSU örgütü davasında karar 11 Temmuz 2018’de açıklanmış, baş sanık Beate Zschaepe ömür boyu hapse çarptırılmış, örgüte yardım ve yataklık yapan 4 sanık da 2,5 ile 10 yıl arasında hapis cezası almıştı.

NSU örgütünü ve karanlık bağlantılarını aydınlatmak için Federal Meclis'te ve birçok eyalet meclisinde araştırma komisyonları kurulmuş, ancak var olan kuşkular burada yapılan araştırmalarla da giderilmemişti.

(AA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol