birgün

9° PARÇALI BULUTLU

AVRUPA 28.04.2020 12:05

Almanya'da otopsi tartışması sürüyor

Covid-19'den hayatını kaybedenlere otopsi yapılmamasını tavsiye eden Almanya`nın salgın konusunda yetkili kurumu RKİ'nin başkanı Lars Schaade, otopsi yapılmaması tavsiyesini geri çektiklerini duyurdu

Almanya'da otopsi tartışması sürüyor

Berlin / BirGün

Almanya`nın salgın konusunda yetkili kurumu Robert Koch Enstitüsü (RKİ) Mart ayında, bulaşma riski nedeniyle Covid-19'den hayatını kaybedenlere otopsi yapılmamasını tavsiye etmişti.

Alman Patoloji Derneği ve Almanya Patologlar Birliği ise buna karşı çıkarak, yeni tip koronavirüsten ölenlere otopsi yapılması talebinde bulundu. Patoloji Derneği ve Patoloji Birliği'ne göre; Covid-19`u daha iyi tanımak, virüsün organlarda yaptığı tahribatı görmek ve tedavi yöntemleri geliştirmek için otopsi çok gerekli.

RKİ Başkanı Lars Schaade, otopsi yapılmaması tavsiyesini geri çektiklerini geçtiğimiz günlerde bir basın açıklamasıyla duyurdu. Almanya Patologlar Birliği Başkanı Karl-Friedrich Bürrig ise, geri çekilen tavsiyenin zaten bir hata olduğunu belirterek, tüm pataloglardan yazılı olarak, Covid-19 ölümleri üzerinde otopsi yapılmasını talep ettiklerini duyurdu.

HAMBURG'TA OTOPSİ YAPILMIŞ

RKİ`nin tavsiyesini baştan beri doğru bulmayan ve uymayanlardan biri de Hamburg kentinden Adli Tıp Uzmanı Prof. Dr. Klaus Püschel oldu. Kendisi 22 Mart ile 11 Nisan tarihleri arasında Hamburg-Eppendor Üniversite Hastanesi`nde 65 Covid-19 ölüsü üzerinde otopsi yaptı. Ancak bu konudaki tartışmalar nedeniyle otopsi sonuçlarını açıklamadı.

Süddeutsche Zeitung gazetesi ile NDR und WDR televizyon kanalları Prof. Dr. Klaus Püschel`in Hamburg Sağlık Bakanlığı`na geçtiğimiz haftalarda gönderdiği otopsi raporuna ulaştı. Süddeutscher Zeitung`da rapor üzerine çıkan habere göre Prof. Dr. Klaus Püschel raporun varlığını doğruladı ama sorulara yanıt vermekten kaçındı. Prof. Dr. Pûschel, yapılan otopsi sayısının 100`ü aştığını ve ölenler arasında başka bir hastalığı olmayanların bulunmadığını söylemekke yetindi.

İLK OTOPSİ SONUÇLARI

Hamburg`da yapılan otopsi sonuçlarına göre 65 kişiden 61`ının ölüm nedeni Covid-19. Diğer 4 kişi ise kanserden ölmüş. 61 ölenden 55`nde yüksek tansiyon, kalp krizi geçirme hali, kalp zayıflığı gibi „kardiyovasküler ön hastalıklar" tesbit edilmiş. 46 kişide daha önce akciğer hastalığı mevcuttu. 28`in de ise böbrekler, karaciğer hasarları veya organ nakli tesbit edilmiş. 16`sında bunama hastalığı vardı. Diğerleri ise zaten kanser, şiddetli obezite veya diyabet hastalarıydı.

Dünyada Covid-19 kaynakli ölümler üzerinde en yaygın otopsi Çin ve İsviçre`de yapıldığı açıklandı. Önümüzdeki günlerde Almanya`daki hastanelerde de otopsi sayılarının artması ve sonuçlarının da raporlar halinde açıklanması bekleniyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol