birgün

13° PARÇALI BULUTLU

AVRUPA 27.03.2020 08:35

Almanya'da salgına karşı dayanışma

Almanya’da salgına karşı dayanışma ağları genişliyor

Almanya'da salgına karşı dayanışma

SEÇİL KALENDEROĞLU / BERLİN

Almanya genelinde son günlerde Berlin, Bochum, Leipzig, Dresden ve Frankfurt dahil olmak üzere birçok şehirde hediye veya bağış çitleri (Spendenzäune) oluşturuldu. Sokakta yaşayan ya da temel ihtiyaçlarını karşılamayacak durumda olan kişiler için poşetlere paketlenmiş yiyecek, hijyen malzemeleri, uyku tulumları ya da giysi bağışlarını bu çitlere asmaları çağrısı yapılıyor.

Korona salgını nedeniyle Almanya’nın pek çok yerinde evsizler için yemek yardımında bulunan aşevleri, gıda bağış kurumları (Tafel), gece kafeleri ve çorba mutfakları gibi pek çok sosyal kurum, enfeksiyon riskine karşı kapanmış durumda. Bu nedenle sosyal ağlar üzerinden başlatılan dayanışma ağları sayesinde #Spendenzaun ya da #Gabenzaun gibi hashtaglerden “bağış çiti” yardımlaşması yaygınlaştırılmaya çalışılıyor.

Böyle bir yardımlaşma fikrinin esin kaynağı 2017 yılında, evsizler için bir sosyal hizmet olarak Hamburg ana tren istasyonunun yakınında gerçekleştirilen yardımlaşma çitleri. Bugün de aktif olarak Hamburger Gabenzaun`a bağlı olarak Heidi-Kabel-Platz'daki bu çitlere bağışlar asılıyor.

BERLİN’DE 21 NOKTADA VAR

Berlin'de de şu an 21 farklı noktada bulunan bağış çitleri, Mitte'deki Zion ve Elisabeth Kilisesi, Friedrichshain'deki Boxhagener Platz, Neukölln`de Herrfurthstrasse, Reuterstrasse, Richardplatz, Columbiadamm, Boddinplatz, Wedding`te Leopoldplatz Ruheplatzstrasse, U Osloer Strasse, U See Strasse, Pankow / Prenzlauerberg Elisabethkirchstrasse, Turmstrasse…gibi daha pek çok noktayı kapsıyor. Aynı şekilde, Berlin Boxhagener Platz`da her gün 10`dan 13`e kadar Karuna adlı bir sosyal kolektifin desteğiyle ücretsiz yemek dağıtımı yapılıyor.

KAHRAMANLAR İÇİN PİŞİR

Aynı şekilde Berlin'den başlayarak, Almanya geneline yayılan #kochenfürhelden (#kahramanlariçinpişir) ise doktorlar, hemşireler gibi hastanelerde çalışanlar, eczane ve süpermarket çalışanları ile günlük hayatımızın diğer tüm kahramanları için ücretsiz yemek pişiren restoran sahiplerini bir araya getiren bir hareket.

Almanya’nın farklı noktalarında, komşularını desteklemek ve mevcut bölgedeki durum hakkında bilgi almak için mahalle dayanışma grupları da oluşturuldu. Yaşadıkları bölgede desteğe ihtiyaç duyan veya destek vermek isteyen kişiler yaşadıkları bölgede oluşturulmuş olan Telegram chat grubuna ulaşmaları mümkün.

Korona hakkında göçmenler, kadına yönelik şiddet, ev-içi şiddete yönelik bilgi ve destek alınabilecek türkçe dahil çeşitli internet platforumları oluşturulmuş durumda.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız