birgün

15° HAFİF YAĞMUR

AVRUPA 14.05.2021 18:49

Almanya’da Türkçe gazeteciliğin öncülerinden Güner Yüreklik, hayatını kaybetti

Almanya’da Türkçe gazeteciliğin öncülerinden Güner Yüreklik, hayatını kaybetti

Almanya‘daki Türkçe gazeteciliğin öncülerinden olan Güner Yüreklik Berlin‘de yaşamını yitirdi.

Tiyatro eğitimi almak için geldiği Almanya‘da bir rastlantı sonucu radyoculuğa başlayan Güner Yüreklik Yüreklik, uzun süredir ağır hastalıklarla boğuşuyordu.

Berlin‘de Türkçe yayın yapan ‘Multikulti Türkçe Redaksiyonu‘nun kurucularından usta gazeteci Yüreklik, aynı zamanda uzun yıllar Cumhuriyet gazetesi için Almanya‘dan muhabir ve yazar olarak çalışmıştı.

almanya-da-turkce-gazeteciligin-onculerinden-guner-yureklilik-hayatini-kaybetti-875833-1.

Fotoğraf: Berlin Haber Ajansı / Hüseyin İşlek Arşivi

Eski adıyla SFB yeni adıyla RBB Multikulti radyosundan 2007 yılında emekliye ayrılan Yüreklik, Türkçeyi özenli kullanmaya önem veren ve gazetecilik ilkelerinden ödün vermeyen tutumuyla birlikte çalıştığı tüm meslektaşlarına örnek oldu.

1960‘lı yıllarda Berlin‘de Türk Toplumcular Ocağı‘nın (daha sonra Avrupa Türk Toplumcular Federasyonu – ATTF – adını aldı) ve 1970‘li yıllarda Almanya Türk Öğrenci Federasyonu‘nun (ATÖF) kurucuları ve yöneticileri arasında yer alan gazeteci Güner Yüreklik‘in Berlin‘de toprağa verileceği öğrenildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol