birgün

7° AÇIK

DÜNYA 04.03.2021 16:51

Almanya'da yeni Covid-19 vakalarının yüzde 46.1'i mutasyonlu

Robert Koch Enstitüsü (RKI), Almanya'da tespit edilen koronavirüs vakalarının yüzde 46.1’inin mutasyonlu virüs olduğunu açıkladı.

Almanya'da yeni Covid-19 vakalarının yüzde 46.1'i mutasyonlu

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını ile mücadele eden ülkelerden Almanya'da, mutasyonlu virüs hızla yayılıyor.

Robert Koch Enstitüsü (RKI), ülkede bir haftada tespit edilen koronavirüs vakalarının yüzde 46.1’inin mutasyonlu virüs olduğunu açıkladı. Geçtiğimiz hafta yapılan testlerde "B.1.1.7" mutasyonunun haftalık vakalar içindeki oranının, yüzde 22 olarak açıklanmasının ardından bu hafta yüzde 46.1'e yükselmesi yetkilileri endişelendirdi. Uzmanlar, virüsün mutasyonlu türüne karşı daha dikkatli olunması gerektiğini belirterek, maske mesafe ve hijyen kurallarına uyulmasına yönelik uyarıları tekrarladı.

Viraloglar da bir kez daha virüsün B.1.1.7 türünün çok daha bulaşıcı olduğu konusunda uyardı.

RKI’nın koronavirüs salgınına ilişkin paylaştığı son verilere göre, son 24 saatte 11 bin 912 koronavirüs vakası tespit edilen ülkede toplam vaka sayısı 2 milyon 471 bin 942’ye yükseldi. Koronavirüs nedeniyle son 24 saatte 359 kişinin hayatını kaybetmesi ile Covid-19 kaynaklı toplam can kaybı da 71 bin 240 oldu.

Salgının başlangıcından bu yana 2 milyon 283 bin 400 kişinin iyileşirken, ülke genelinde aktif vaka sayısı 117 bin 302 olarak açıklandı. Virüsün bulaşma katsayısı ise 0,93 olarak tespit edildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol