birgün

20° AÇIK

Almanya'da yıllık enflasyon şubatta 5,1’e yükseldi

Almanya Federal İstatistik Ofisi, ülkede yıllık enflasyonun 5,1'e yükseldiğini açıkladı. Yükselişte, petrol ve gaz fiyatlarındaki belirsizlik etkili oldu.

EKONOMİ 11.03.2022 13:10
Almanya'da yıllık enflasyon şubatta 5,1’e yükseldi
Abone Ol google-news

Almanya'da ocak ayında 4,9 olan yıllık enflasyon, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısıyla artan petrol ve gaz fiyatlarındaki son yükselişten önce şubatta yüzde 5,1’e ulaştı.

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), fiyat artışlarına ilişkin şubat ayı nihai verilerini açıkladı. Buna göre, ocakta yüzde 4,9 olan yıllık enflasyon, şubatta yüzde 5,1’e çıktı.

Ülkede enflasyon, aylık bazda ise yüzde 0,9 arttı. Nihai veriler, daha önce yayımlanan öncü verileri teyit etti.

ENERJİ FİYATLARI YÜZDE 20,5 ARTTI

Enerji fiyatlarının yıllık bazda yüzde 20,5 artması dikkati çekerken, yıllık artış gıda fiyatlarında yüzde 5,3 ve hizmetlerde yüzde 2,8 oldu.

Şubatta bir önceki yılın aynı ayına göre doğalgaz fiyatları yüzde 35,7, elektrik fiyatları yüzde 13 arttı. AB uyumlu TÜFE, şubatta aylık bazda yüzde 0,9 ve yıllık bazda yüzde 5,5 yükseldi.

Enerji fiyatları hariç tutulduğunda, Almanya'da yıllık enflasyon şubatta yüzde 3 olarak gerçekleşti.

Son dönemde özellikle enerji ürünleri başta olmak üzere ekonomik toparlanmada teslimat darboğazları ve önemli fiyat artışlarının enflasyonu yukarı yönlü baskılaması dikkati çekiyor.

Destatis Başkanı Georg Thiel, konuya ilişkin değerlendirmesinde, Covid-19 salgını etkilerinin, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırısının etkilerinin gerisinde kaldığını belirterek, özellikle petrol ürünleri başta olmak üzere mevcut fiyat artışlarının şubat enflasyon verilerine yansımadığını vurguladı.

Öte yandan, birçok ekonomistin iki haftadan uzun bir süre önce Ukrayna'da başlayan savaş nedeniyle Almanya için enflasyon tahminlerini yükseltmesi dikkati çekiyor.

Almanya'nın en büyük bankalarından Deutsche Bank, 9 Mart’ta Alman ekonomisine yönelik yayınladığı raporda, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik işgal operasyonu nedeniyle Almanya için ekonomik tahminlerini değiştirerek, daha fazla enflasyon ve daha az büyüme öngördü.

'ENFLASYON, EN KÖTÜ DURUMDA YÜZDE 7'YE YÜKSELEBİLİR'

Raporda, "Ukrayna savaşının etkisi olarak enerji fiyatlarındaki yüksek artış göz önüne alındığında, enflasyon tahminimizi yeniden önemli ölçüde artırarak yüzde 5,5'e çıkardık" denildi. Banka, bir önceki tahmininde, 2021'de yüzde 3,1 enflasyon oranından sonra Almanya için bu yıl yüzde 4,2 öngörmüştü.

Raporda, "petrol ve gaz arzı en azından geçici olarak kesintiye uğradığı” en kötü durumda ise enflasyonun yüzde 6,5 ila 7,0 seviyesine yükselebileceği ifade edildi.

AA

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol