birgün

20° AÇIK

DÜNYA 20.02.2020 21:51

Almanya'daki ırkçı saldırı hakkında yeni gelişme

Almanya'nın Hanau kentinde düzenlenen ve 9 kişinin yaşamını yitirdiği ırkçı saldırı hakkında bilgisi olanlar veya destekçilerinin bulunup bulunmadığı da araştırılacak

Almanya'daki ırkçı saldırı hakkında yeni gelişme

Almanya Federal Başsavcısı Peter Frank, Almanya'da düzenlenen ırkçı saldırıya yönelik soruşturma kapsamında, Hanau'daki saldırı hakkında bilgisi olanların veya destekçilerinin bulunup bulunmadığının da araştırılacağını söyledi.

Frank, Karlsruhe kentinde Hanau’da iki iş yerine düzenlenen ve 9 kişinin hayatını kaybettiği ırkçı terör saldırısına ilişkin, Almanya Başbakanlığında açıklamalarda bulundu.

"Hanau'daki saldırıda 9 göçmen kökenli öldürüldü, 1’i ağır 6 kişi yaralandı." diyen Frank, saldırganın evinde annesiyle ölü bulunduğunu hatırlattı.

Frank, saldırganın evinde bir silah ele geçirildiği bilgisini de paylaştı.

Saldırganın kişisel internet sitesine video mesajları ve manifesto gibi bir görsel koyduğunu aktaran Frank, bunların, karışık düşünceler ve absürt komplo teorilerinin yanında derin ırkçı fikirler içerdiğini belirtti.

Frank, Federal Başsavcılığın soruşturmayı üstlendiğini vurgulayarak "Soruşturmanın hedefi, Hanau’daki saldırı hakkında bilgisi olanların veya destekçilerin olup olmadığını araştırmaktır" dedi.

ARAŞTIRMA ÜLKE İÇİNDE VE DIŞINDA YAPILACAK

Frank, hem Almanya’da hem ülke dışında saldırganın çevresinin ve ilişkili olduğu kişilerin araştırılacağını bildirdi.

Ölenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralılara da acil şifa dileyen Frank, "Bu gece, uzun bir zaman hatırlarımızda kalacak." ifadesini kullandı.

Federal Başsavcılıktan yapılan yazılı açıklamada, saldırıda hayatını kaybedenlerin 21 ila 44 yaşlarında olduğu belirtildi.

Saldırgan Tobias R'nin sabıka kaydının olmadığı kaydedildi.

SALDIRGAN ARDINDA BİR MEKTUP VE VİDEO BIRAKTI

Almanya'nın Hanau kentinde gece saatlerinde iki kafeye düzenlenen ırkçı saldırıda, aralarında Türklerin de bulunduğu 9 kişi hayatını kaybetmişti.

Özel harekat timinin düzenlediği operasyonda, saldırıyı gerçekleştiren ırkçı terörist 43 yaşındaki Tobias R. ve 72 yaşındaki annesi evinde ölü bulunmuştu.

Saldırgan Tobias R'nin avcılık belgesi olduğu ve ardında bir mektupla video bıraktığı kaydedilmişti.

AA

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız