birgün

21° AÇIK

DÜNYA 05.06.2020 15:45

Almanya’dan AB üyesi olmayan ülkeler için 'seyahat yasağı' çağrısı

Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer, Avrupa Birliği’ne üye olmayan ülkeler için, seyahat yasağının uzatılmasını talep ettiklerini açıkladı

Almanya’dan AB üyesi olmayan ülkeler için 'seyahat yasağı' çağrısı

Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer, Avrupa Birliği'nden (AB) üçüncü ülkelere yönelik seyahat yasağının 1 Temmuz’a kadar uzatılmasını önerdiklerini söyledi.

Seehofer, bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, bugün AB içişleri bakanlarıyla düzenlenen toplantıda sınırların açılması konusunu görüştüklerini belirtti.

Toplantıda, üçüncü ülkelerden AB'ye seyahat yasağının 1 Temmuz'a kadar uzatılmasını istediklerini ifade eden Seehofer, o tarihten sonra ise söz konusu yasağın ülke bazlı kaldırılmasından yana olduklarını kaydetti.

Seehofer, sınır kontrollerinin 15 Haziran'dan itibaren tamamen kaldırılması teklifinin gelecek hafta bakanlar kuruluna sunulacağını vurguladı.

AB Komisyonunun gelecek hafta üçüncü ülkelerden seyahat konusunda üye ülkelere tavsiyede bulunması öngörülüyor.

NE OLMUŞTU?

Almanya daha önce 31 ülkeye seyahat uyarısını kaldırmıştı. Seyahat yasağının kaldırılacağı ülkeler arasında Türkiye yer almıyordu. Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Türkiye'ye yapılacak seyahatlere yönelik kısıtlamalarla ilgili bir açıklama yapmış, "Şu anda Türkiye ile görüşmeleri yürütüyoruz. Henüz sonucunu ne olacağını söyleyemiyorum" ifadelerini kullanmıştı.

AA

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız